Klucz do zrozumienia wojny w Syrii

Syria

Izrael był świadom już w 2007 roku, że na Morzu Lewantyńskim znajdują się ogromne złoża ropy i gazu.

Jest ich w sumie pięć:

  • „Lewiatan”,
  • „Tamar”,
  • „Sara”,
  • „Dalit”,
  • „Mira”.

Dlatego w 2007 roku wybuchł konflikt izraelsko-palestyński grzebiąc nadzieję na niepodległą Palestynę.

Morze Lewantyńskie jednak również należy do Libanu, który ma morską granicę z Izraelem. Według Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, państwo nadbrzeżne ma prawo do prowadzenia poszukiwań ropy naftowej i gazu w jego strefie ekonomicznej, która rozciąga się 200 mil morskich (370 kilometrów).

Do złóż roszczą również pretensje Egipt, Autonomia Palestyńska i Syria.

Zwłaszcza Autonomia, – bo do niej należą Wzgórza Golan, a złoże leży w części podmorskiej tego pasma.

Z tego względu w 2007 roku Izrael rozpoczął roczny konflikt z Palestyną, a od 2014 roku okupuje Wzgórze Golan, które strategicznie jest bardzo ważnym miejscem militarnym. Zyski z odkrytych surowców chce czerpać na wyłączność Izrael.

Złoże „Lewiatan” i „Tamar” razem posiadają około 700 mld m3 błękitnego paliwa.

Ważna jest również sprawa Kurdów. Największe szanse na odzyskanie niepodległości mają w niestabilnym Iraku. W skład Irackiego Kurdystanu wchodzi ich koleba kultury, Kirkuk, którego tereny są jednymi z większych na Bliskim Wschodzie.

Dlatego Izrael oraz Stany Zjednoczone chętnie wspierają sprawę Kurdyjską, grając na stosunkach z Turcją.

Trzeba również zaznaczyć, że Peszmergowie (Kurdyjscy wojownicy) są jednymi z najbardziej skutecznych organizacji w walce z ISIS.

Odkryć gazu i ropy dokonano również na Cyprze i w Grecji. Greckie złoże jest również jednym z największych na świecie. Zasobność złoża „Afrodyta” szacowana jest na 300 mld m3 gazu, a złóż cypryjskich na około 200 mld m3. W Grecji odkryto również zasobne złoża złota. Z tego względu, według mnie, przystawiono do ściany grecką gospodarkę i wywołano kryzys gospodarczy w kraju, by uzależnić go od pożyczek Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Na Ukrainie odkryto duże złoża gazu łupkowego, na którego techniki wydobywania i uzyskiwania z niego gazu monopol posiadały Stany Zjednoczone.

W Rosji również zaczęto wydobywać gaz łupkowy, aczkolwiek nie na skalę przemysłową. Technologia rosyjska jest jeszcze w fazie rozwoju.

Ze względu geostrategicznego Ukrainy, został wywołany przez Stany Zjednoczone Euromajdan. 

Począwszy od 2010 roku i w kolejnych dwóch latach, odkryto 14 złóż gazu i ropy na terytorium Syrii. Są one jedne z największych na świecie. Izraelskie odkrycia stanowią jedynie 1/10 tego, co odkryto w Syrii.

Od początku trwania konfliktu Stany Zjednoczone oraz Francja naciskały na forum ONZ, by pozwolić ich wojskom na lądową obecność.

Ugruntowałoby to wpływy Stanów Zjednoczonych i mielibyśmy drugi Irak.

To pozwoliłoby na ponowny, niebotyczny wzrost zysków amerykańskich korporacji, tak jak to było w Iraku.

 

Igor Miasnikow – student trzeciego roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

źródło/fragmenty: historycznyambasador.com

 

Formularz z NeTeS



Link: „Syrian Flag on Fire” (CC BY-SA 2.0) by HonestReporting.com

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *