Eksplozja ceny złota

złoto1

Pod koniec czerwca w Singapurze na forum LBMA wystąpił Zhou Ming – Dyrektor Generalny departamentu metali szlachetnych w ICBC. Industrial & Commercial Bank of China jest największym bankiem na świecie zarówno pod względem aktywów jak i kapitalizacji. Bank ma ponad 300 mln klientów oraz 17 tys. placówek. Sam departament obrotu metalami szlachetnymi ma obecnie 20 mln klientów oraz 300 magazynów złota. Takie ilości klientów możliwe są tylko w Chinach.

Co powiedział ciekawego Zhou Ming ? 

Międzynarodowa cena złota powróci do rozsądnych poziomów, lecz wcześniej dojdzie do eksplozji ceny.

To zdanie jest o tyle ciekawe, że wypowiedział je przedstawiciel państwa, które obecnie jest największym graczem na rynku złota.

Od lat cena złota jest zaniżana, czyli manipulowana. Jest to gra na przekonanie społeczeństwa do nieinwestowania w ten produkt. Jeżeli cena utrzymuje się na niskim poziomie przez wiele lat, to drobni inwestorzy nie będą kupować takiego towaru. Zresztą złoto jest specyficznym walorem inwestycyjnym. Nie przynosi odsetek/dywidendy tylko koszty przechowywania.

W czasie stabilizacji ekonomicznej kompletnie nie ma sensu inwestować w złoto. Natomiast w obecnych czasach, kiedy wiele ekonomistów szerzy wizje krachu finansowego, złoto jest nadzieją na przetrwanie. Kiedy pada waluta i nie ma innej alternatywy, złoto czy srebro stanowi znakomity środek płatniczy.

Tak na marginesie, polecam nie oddawać na złom łańcuszków czy innych złotych ozdobników domowych. Cena złomu jest bardzo niska, a warto mieć na czarną godzinę kuferek złota :).

Wróćmy do przepowiedni pana Minga.

Czy jest to kolejna kłamliwa informacja ?

Nie sądzę. Wszyscy inwestorzy oczekują oddzielenia papierowego złota od fizycznego. Cena jest bardzo zaniżona. Kiedy zostanie uwolniona, cena fizycznego złota poszybuje bardzo szybko w górę.

I tutaj jest bardzo zła informacja dla osób, które kupiły papierowe złoto czyli kontrakty terminowe, opcje czy ETF’y.

Stracą bardzo dużo pieniędzy, a tak naprawdę – wszystko.

Papierowe złoto nie ma nic wspólnego z fizycznym. Jest to kolejna potężna bańka spekulacyjna. Ty inwestujesz w złoto fizyczne, a okazuje się, że kupiłeś papier z obietnicą kupna złota. Problem jest w tym, że wartość takich papierów przewyższa wartość fizycznego złota na rynku. Tutaj jest podobna sprawa do kreacji kredytów. Innymi słowy, sprzedają złoto, którego nie mają.

Jak sprawdzić jakie złoto kupiłeś ?

Szczególnie uwaga ta dotyczy inwestowanie poprzez pośredników, jak: agencje, sieci sprzedaży i inne kłamliwe twory. Poproś ich, aby Twoje piękne, złote certyfikaty, które co chwile wystawiają, zamienili na fizyczne złoto. Jeżeli w przeciągu miesiąca nie przyślą ci złota do domu, to znaczy…uciekaj stamtąd jak najszybciej. Zazwyczaj wtedy mamią Cię okazjami, wizjami, prowizjami i innymi bajerami. A tak naprawdę, to cię oszukują.

Jeszcze raz powróćmy do przepowiedni pana Zhou Minga.

Jego zdaniem za bliżej nieokreślony czas, cena złota pójdzie bardzo mocno w górę, następnie obniży się i ustabilizuje.

Należy wziąć pod uwagę również inny scenariusz.

Wzrost ceny będzie okazją do wykupienie złota od społeczeństwa. Kiedy kraje BRICS planują oprzeć przyszłą walutę na złocie, to potrzebują albo wysokiej ceny złota, albo bardzo dużej ilości tego kruszcu. Jeżeli cena nie osiągnie poziomów 15-20 tys dolarów za uncje, to potrzebują dużo więcej złota, niż mogą kupić/wydobyć w przeciągu kilku lat. Finansjera poprzez utrzymywanie ceny kruszcu na niskim poziomie, blokuje oparcie nowej waluty o złoto.

Sam/sama przyznaj, że cena 15-20 tys dolarów za uncje jest z dzisiejszej perspektywy nierealna. A taka jest potrzebna, aby kraje BRICS zabezpieczyły nową walutę złotem. Wielki kapitał dokładnie pamięta erę złota w latach 1870-1914. Był to znakomity czas realnego bogacenia się społeczeństwa. Nie było centralnych banków, a import-eksport był rozliczany w złocie. Dlatego zadaniem finansjery jest nie dopuścić do wzrostu cen złota lub ograniczyć jego ilość dla krajów BRICS. Wtedy nici z nowego systemu monetarnego.

Jak dużo złota można odkupić od społeczeństwa ?

Na świecie jest około 175 tys ton złota, 35-40 tys posiadają banki centralne, a resztę złota znajduje się w rękach funduszy i społeczeństwa. Dlatego wykupienie ton złota od społeczeństwa za wydrukowane pieniądze, to świetny interes dla państw, będących emitentami własnego pieniądza. Być może jest to ostatnia deska ratunku dla krajów BRICS, aby przyszły system monetarny oprzeć na złocie.

Walka o cenę złota trwa. A wszystko dzieje się w ramach wygrania hegemoni nad światem. Kto zdobędzie władzę nad nowym pieniądzem, ten będzie rządził światem. Jeżeli cena złota pójdzie w górę, to znaczy, że BRICS wygrywa.

źródło: independenttrader.pl

 Robert Brzoza Robert Brzoza

 

 

Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

One Response to “Eksplozja ceny złota”

  • Ron on 23 października 2014

    „Dlatego zadaniem finansjery jest ……… ograniczyć jego ilość dla krajów BRICS.” – jeżeli realna cena to 15-20T$, to dlaczego Rosja nie kupuje złota od tych kopalni które po tej cenie są nierentowne dając tylko trochę większą cenę?
    może dlatego, że Rosji nawet na to nie stać:
    ” zadaniem finansjery jest nie dopuścić do wzrostu cen złota ” – i pozbawienie Rosji możliwości jego kupna po niskiej cenie przez podjudzenie jej do wojny zaczynając od Krymu co już daje koszty, + sankcje + cena ropy = Rosja w ten sposób straci dla Chin jakąkolwiek wartość jako partner (GM nie musi się obawiać jakiejś konkurencyjnej waluty dla jej nowej) i wtedy rzeczywiście Chiny mogą zaatakować Rosję, dla USA byłoby to na rękę podwójnie, obydwa kraje uwikłane w totalnie wyniszczającą wojnę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *