Ile banksterka zarobiła w Polsce ?

banki2

Z ogólnych mediów nie dowiesz się prawdziwych informacji na temat zysków i władzy branży bankowej w Polsce. Ogólnie twierdzi się, że zarobili kilkanaście miliardów złotych. Natomiast prawdziwe zyski są dużo większe.

Bardzo przykre jest to, że tyle instytucji i ludzi w nich pracujących, ukrywa prawdę i segreguje się w kategorii pożytecznych idiotów. Media nie mogą podawać prawdziwych danych, ponieważ bardzo szybko straciłyby reklamodawców.

Branża bankowa ma potężny wpływ na polską gospodarkę. Przez to, że oddaliśmy władzę w ręce wielkiego kapitału, bardzo łatwo mogą zniszczyć każdą firmę i każdą branżę.

W jaki sposób ?

Jeżeli dana firma chce się rozwijać lub ma chwilowe problemy finansowe, to potrzebuje pieniędzy. W tym systemie nie może udać się do instytucji państwowych po pożyczkę. Państwo nie ma instytucji, które wspomogłyby przedsiębiorców polskich, ponieważ finansjera zabrania udzielania kredytów poza ich systemem. Dlatego jedynym wyjściem są banki. 90% z nich, to filie zagranicznych oddziałów. Resztka polskich banków niewiele może zrobić, ponieważ działają „na licencji” systemu finansjery. Czyli finansowanie polskich firm uzależnione jest od banków, które mają pod kontrolą cały system bankowy w Europie.

Bardzo łatwo można wyobrazić sobie sytuacje, w której dane przedsiębiorstwo nie dostaje kredytu, ponieważ zagraża konkurencji zagranicznej. Albo sytuacja, w której dane przedsiębiorstwo finansuje kampanie przeciwko korporacjom. Nagle w firmie pojawia się jegomość z propozycją kredytu oprocentowanego na zero procent pod jednym warunkiem: rezygnacja z finansowania kampanii.

Sam(a) widzisz. Przez to, że polscy politycy oddali władzę nad systemem finansowo-bankowym finansjerze, bardzo trudno jest finansować niezależne media. To jest między innymi powód, tak powolnego budzenia się Polaków z propagandowej śpiączki.

Poniżej przedstawiam kilka danych z działalności banków w Polsce za rok 2013:

 • Przedsiębiorstwa i Kowalski mieli w bankach depozytów w kwocie 846 mld zł.
 • Udzielono kredytów (w tym kredytów dla instytucji szczebla rządowego) na kwotę 937 mld zł + 145 mld zł we franku szwajcarskim.
 • Kreacja pieniądza na stan 31 grudnia 2013 roku wyniosła 252 mln zł.
 • 112 mld zł to zysk netto sektora bankowego od odsetek udzielonych z depozytów polskich gospodarstw domowych i polskich przedsiębiorców, (uwaga, to jest tylko część zysków bankowców).
 • Odsetki od wykreowanych pieniędzy, to kwota szacowana na około 27 mld. zł.
 • Łączny garb odsetkowy nakładany rocznie na nasze społeczeństwo można szacować na około 140 mld zł!. Należy dodać, że banki nie kreują pieniędzy na odsetki.
 • Na skutek działania inflacji i wzrostu PKB w naszej gospodarce w 2013 roku zabrakło 55 mld zł na bieżące regulowanie płatności. Pieniądze te zostały wyszarpnięte z systemu bankowego po potwornym koszcie wynoszącym około 140 mld zł w formie odsetek od kredytów. Dodatkowo naszą pracą przysporzyliśmy około 50 mld, zamieniając pieniądz wykreowany na pieniądz rzeczywisty spłacając kwoty główne pożyczek.
 • Stopa rezerwy bankowej w Polsce wynosiła 3%. Poprzez mechanizm kreacji pieniądza banki z kwoty     1 000 złotych, mogą wykreować 27 tys złotych. Wykreować, czyli wpisać do systemu bankowego.
 • Przy PKB na poziomie 1.5 bln zł, 3% inflacji skutkuje spadkiem siły nabywczej na poziomie 45 mld zł przyjmując ostrożnie, że pieniądz przechodzi ze sfery produkcyjnej do konsumpcyjnej tylko dwa razy w ciągu roku. Jeżeli takie pieniądze z tytułu inflacji nie trafią do gospodarki, to niektóre firmy mogą zbankrutować lub Kowalski nie będzie mógł spłacić kredytu.

Poniżej przedstawiam tabele, która obrazuje tę krótką analizę:

tabela

Kolejne dane dotyczą poniższej tabeli:

 •  440 mld zł. –  to kwota wykreowanego i wytransferowanego za granicę pieniądza licząc od 1997 roku. Czyli taką kwotę banki zarobiły na kreacji pieniądza w Polsce.
 •  1 280 mld zł – łączna kwota zysku netto z odsetek od udzielonych kredytów w latach 1997 – 2012. Te odsetki zostały naszym finansowym okupantom podarowane przez nasz rząd. On to bowiem ustalał stopy procentowe od kredytów nie troszcząc się o to komu będą one przynosiły profit.

Tabela2

Wiem, że tych cyferek jest dużo, ale warto zapamiętać dwie z nich.

190 mld zł – to kwota, którą banki zarobiły w 2013 roku w Polsce.

130-140 mld zł – to kwota czystego zysku wytransferowanego do głównych siedzib banków.

Jakie z tego wnioski ?

Wiele firm w Polsce bankrutuje z powodu dużych obciążeń kredytowych.

Wiele rodzin traci domy, zdrowie i życie nie mogąc, nie z własnej winy spłacić kredyty.

Wiecie kto ustala stopy procentowe, czyli wyznacza zyski bankom ?

Rząd Polski poprzez RPP – Radę Polityki Pieniężnej.

To Polscy politycy łupią Polaków.

Czy można to zmienić ?

Można, tylko trzeba walczyć z Unią Europejską, która jest przedstawicielstwem finansjery.

Kto będzie walczyły z nimi skoro PiS zaciera ręce, przy każdej posadzie jaką rzuci im Unia ?

Zastanówcie się pięć razy przy wyborze partii politycznej, zanim skreślicie okienko na karcie wyborczej.

Wiesz dlaczego takie dane publikuje strona robertbrzoza.pl ?

Ponieważ, jesteśmy niezależnym portalem informacyjnym.

 

źródło: artykuł powstał dzięki pracy Pana Józefa Kamyckiego „Filary państwowości naszej”.

 

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. 11 raportów/ebooków do pobrania. Teraz 1 Poziom za 25 zł => za darmo  SzokWiedzy.pl.

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne


 

11 Responses to “Ile banksterka zarobiła w Polsce ?”

 • marcjan on 4 września 2014

  Dobrze, że chociaż Pan i kilka innych osób w sieci pokazuje takie dane. Tylko niezależne od nikogo i od niczyich pieniędzy źródła chcą takie informacje przekazywać. Sektor bankowy w Polsce nieźle zarabia. Nie ma niestety w Polsce żadnej siły politycznej, która by się odważyła przeciwstawić banksterom. Ich trzeba po prostu opodatkować by nie wywozili większości zysków z Polski. Trzeba też jak najszybciej zmienić rząd na propolski, taki który wreszcie zrobi porządek w kraju.

 • Robert on 5 września 2014

  Dokładnie, ale jak na razie nie widać polityków z dużych partii, którzy chcieliby to zrobić.

 • mloo on 6 września 2014

  dlatego obecny system ekonomiczno-polityczny (pseudokapitalizm i demokracja) to najgorszy system na świecie Gdybyśmy byli oficjalnie niewolnikami to właściciel musiałby o nas jako tako dbać a w chwili obecnej niewolnicy czyli my musimy walczyć między sobą o okruchy. System pieniądza papierowego kreowanego przez prywatne banki poprzez rezerwę cząstkową jest systemem tymczasowym gdyż z założenia prywatne korporacje bankowe co rok bogacą się kosztem społeczeństw a więc przyjdzie kiedyś taki dzień w którym my zwykli ludzie nie będziemy posiadać absolutnie nic gdy oni 0,1% społeczeństwa będą posiadać absolutnie wszystko. Jak myślicie dlaczego USA tak walczą „o wolność i demokrację” no przecież nie dlatego aby wyzwolić ludy od despotycznych władców których w większości sami wsadzili na te posady, dlaczego tak zaciekle walczą o Ukrainę. Przyczyna jest jedna aby ta piramida mogła trwać to znaczy aby ludy „zachodnie” nie padły na pysk z ucisku korporacji i nie stały się niewolnikami muszą grabić biedniejsze ludy wschodu. Tylko dlatego jest takie parcie na rozszerzenie UE i stery Euro. Ale gdy nie będzie kogo już grabić wówczas sterowniczy przekręcą wajchę i ….. biada nam biada

 • ala wilk on 16 października 2014

  Bzdura. Cywilizacja zachodnia ( UE i USA) to jedyna na świecie cywilizacja innowacyjna, dlatego zdobywa nowe rynki. Pozostałe kraje ( poza Japonią i Koreą Pd. które i tak są w ścisłym sojuszu z UE i USA) nie są innowacyjne i mogą pełnić jedynie rolę dostarczyciela surowców ( Rosja) czy taniej siły roboczej ( Chiny, Indie).
  Dopóki Rosjanie, Chińczycy i Hindusi nie będą innowacyjni dopóty światem będzie rządzić „finansjerka-banksterka” z UE i USA.

 • Marcin on 2 lipca 2015

  Ja rozumiem te dane i wszystko to prawda. Ale po co ten „PiS”? Czy PiS jest u władzy? Po co Pan się czepia PiS? Widzę, że emocje polityczne jednak zamroczyły. Inaczej napisałby Pan choć trochę na ile jesteśmy zadłużeni i przez kogo i np. porównał to do Grecji.

 • Wojtek on 28 kwietnia 2016

  Kwota 190mld zysku i 130 mld wytransferowane za granicę? A czy koszty działalności zostały odjęte? Skąd wiadomo jakie koszty działalności miały banki?

 • Robert on 28 kwietnia 2016

  Koszty działalności można odczytać z prospektów emisyjnych, przy spółce notowanej na giełdzie.
  Skoro oficjalnie mówi się, że zyski wszystkich banków to 15 mld zł, to koszty są niewielkie w porównaniu do dochodów.

 • Jameson on 25 grudnia 2016

  Ma Pan rację. Włos się jeży.

  Obliczyłem, że bank przy kredycie we franku na kwotę 200 tys złotych (kredyt zaciągnięty w 2007r.) zarobił na mnie do tej pory ok 50 tys złotych (wartość nadpłaconych rat), a zostało jeszcze 8 lat spłaty, więc będzie to najpewniej kolejne 50 tys złotych (jeżeli CHF utrzyma się na poziomie ~4zł)

  Jeżeli pod uwagę bierzemy ok 1 mln kredytów w CHF, które zostały nam udzielone to sam zysk banków z tytułu nadpłaconch rat w ciągu ok. 17 lat wyniesie bagatela 100 mld złotych. (uśredniająć oczywiście, niewiem jaka jest średnia kwota

  A dodajmy do tego jeszcze odsetki….

  System bankowy to jedno wielkie złodziejstwo. Bo jak to jest możliwe Panie Robercie, żeby waulta CHF do PLN wzrosła o 100% przy tak stabilnnym gospodarczo, finansowo i militarnie kraju jakim jest Szwajcaria.

 • Robert on 25 grudnia 2016

  Jameson,

  Szwajcaria również jest w systemie bankowym zarządzanym przez międzynarodową finansjerę.
  Dlatego nie można być pewnym żadnej waluty, żadnego państwa.

 • Jameson on 26 grudnia 2016

  A czy uważa Pan, że były manipulacje na CHF do PLN i naciski banksterów, aby udzielać ludziom tych kredytów przed wystrzeleniem z 2 na 4 zł ?

  P.S. Świetny blog swoją drogą. Bardzo dużo rzeczowych i rzetelnych informacji popartych twardymi danymi.

  Niewygodne i ukrywane przez media tematy trzeba nagłaśniać.

 • Robert on 26 grudnia 2016

  Nie może być naturalnego spadku o tak wysokie poziomy.
  w styczniu 2015 roku doszło do przestępstwa na franku, a cała świat uznał że to… niewidzialna ręka rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *