Czy potrzebujesz kredytu ?

Kredyty

Zapewne powiesz „tak”, kredyty są potrzebne i napędzają gospodarkę.

Tylko że w tym systemie społeczeństwo i firmy nie mają dużej alternatywy. Chcesz mieć nowy dom, nowy samochód, zbudować hale, to musisz wziąć kredyt.

Dlatego teza, że gospodarka rozwija się dzięki bankowcom jest takim samym powiedzeniem jak:

„ludzie w niektórych krajach mają pracę i nie umierają z głodu dzięki mafii, która zatrudnia ich przy produkcji narkotyków”.

W danym okresie czasu, firmy czy pracownicy mafii funkcjonują bardzo dobrze. Rozwijają się, kupują wiele towarów.

Problem pracy w obu systemach wynika z ich nieuczciwości i dążeniu do Twojego upadku. Mafia, aby chronić swoje interesy musi albo śmiertelnie zastraszać pracowników, albo co jakiś czas pozbywać się ich.

To samo robią bankierzy.

Pozwalają rozwijać się firmom, ale cały czas trzymają ich w kajdanach. Przy kolejnym kryzysie nie masz gwarancji, że akurat Twoja firma nie wpadnie w szpony systemu finansjery. Został on tak zbudowany, aby zawsze było za mało pieniądza na rynku do rozwoju i normalnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Głównym sprawcą tego mechanizmu są odsetki od kredytu. Przez to, że kwota odsetek nie jest wpisywana do systemu bankowego, czyli nie ma pokrycia w pieniądzu, to co najmniej o taką sumę jest za mało pieniądza na rynku.

Jeżeli w Twojej branży jest na rynku powiedzmy milion złotych, a przedsiębiorcy i Kowalski mają do spłaty milion sto tysięcy złotych w formie odsetek, to ktoś nie zdobędzie 100 tys złotych. Spowoduje to niemożność spłaty raty kredytu. Ujawnia się to poprzez zwolnienia z pracy czy brak kontraktów. Nie jest to wina pracowników ani firm tylko błędnego systemu kredytowego.

Powiesz, że wiele firm w tym systemie dobrze funkcjonuje. Tak, ale dzięki temu, że działają tak jakby znali system czyli ostrożnie podejmują decyzje.

Te osoby, które poszły w wir propagandy finansjery, upadły. Jeżeli źle odczytywały ekonomię światową, słuchały usłużnych i kłamliwych ekonomistów, to kompletnie nie wyczuwały koniunktur gospodarczych. Brały kredyty na każdy niepotrzebny cel.

Dalej panuje w przedsiębiorstwach teoria, że kredyt obrotowy jest podstawą funkcjonowania firmy. Czyli wydatki bieżące jak: wynagrodzenia, czy drobne zakupy powinno się kredytować. Jest to niepotrzebne podnoszenie kosztów firmy i podcinanie własnej gałęzi. Ponieważ, jak wspomniałem każde zapłacone odsetki, to wydarcie pieniędzy innemu przedsiębiorcy. A skąd wiesz czy przez ten kredyt obrotowy, z którego korzystała przez wiele lat Twoja firma, teraz nie zbankrutuje, ponieważ przez te lata uczestniczyła w procesie wysysania pieniądza z rynku ?

Nie bierz za przykład korporacji. One działają na innych zasadach rynkowych. Im nie stanie się krzywda, ponieważ same uczestniczą w tym przekręcie. Wielu bankowców jest ich akcjonariuszami. W końcu muszą gdzieś inwestować swoje olbrzymie zyski z pozyskanych odsetek bankowych.

W tym systemie, który zbudowała finansjera, istnieje stała pogoń za pozyskaniem pieniędzy z rynku. W pewnych branżach może być go dużo, ale w innych będzie trwać walka na noże. Jeden osiągnie sukces kosztem innej upadłej firmy.

Zanim weźmiesz kredyt, zastanów się czy faktycznie jest Ci potrzebny. Czasami lepiej wolniej podążać do celu, ale stabilniej, niż szybciej tracąc zdrowie po drodze.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych opublikował raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich siedmiu lat globalny dług wzrósł o ponad 40% z 70 bln do ponad 100 bln dolarów obecnie.

Jak to się ma do wzrostu gospodarczego ?

Kiedy dług wzrósł o 42%, to PKB czyli obrót gospodarek o 18%.

Z tego wynika, że polityka finansowania dochodów państw poprzez zadłużanie się jest drogą do katastrofy. Nie osiągnięto minimalnego pułapu, jakim jest:

1 dolar długu = 1 dolar PKB.

Każdy pożyczony dolar produkuje mniej niż 1 dolar PKB.

Dlatego kredyty wbrew pozorom nie napędzają gospodarki, ale powodują jej upadek.

Jak wygląda sprawa z Kowalskim ?

Podobnie. Tylko niespłacanych kredytów we frankach szwajcarskich  jest na kwotę około 4 mld złotych..

Dlaczego ?

Istnieją branże, w których jest za mało pieniądza na rynku. Firmy chcą pozyskać zamówienia, ale kooperanci nie mają pieniędzy. Dlatego następują zwolnienia pracowników. Jeżeli masz pecha to właśnie znajdujesz się w ryzykownej branży. Tracąc pracę nie spłacasz kredytu.

I tutaj dochodzimy do olbrzymiego paradoksu nie tylko polskiej gospodarki, ale całego systemu finansowo-bankowego. Rząd ciągle powtarza utarty slogan o wzroście gospodarczym zmniejszającym bezrobocie. Aby zaistniał wzrost gospodarczy, potrzebne jest zwiększenie inwestycji firm czy wzrost zakupów społeczeństwa.

Skąd firmy czy Kowalski ma wziąć pieniądze na dodatkowe wydatki, skoro tego pieniądza na rynku jest za mało ?

Zazwyczaj z kolejnych kredytów. I tak zamyka się koło wysysania pieniądza z gospodarki. Rząd namawia do wydatków, ale nie pyta skąd wziąć na to pieniądze. Chce tylko wzrostu. Bierzemy kredyty, odsetki wysysają pieniądze z rynku. Powoduje to zastój gospodarczy, a rząd dalej chce wzrostu gospodarczego.

To jest totalny obłęd i brak wiedzy rządzących o funkcjonowaniu realnej gospodarki.

Wiem, że powiesz: „jak kupić dom, samochód, fabrykę bez kredytów ?”.

Tak, to jest problem, żyjemy w chorym systemie, w którym nie ma dobrych wyborów (oprócz rezygnacji z zakupu).

Dlatego proponuję zbudowanie NIDPI czyli instytucji odpowiedzialnej za emisje pieniądza. Będzie ona zajmował się pożyczkami dla przedsiębiorców oraz celnym inwestowaniem w te branże, w których brak jest pieniądza. Dzięki temu będzie go wystarczająco na wydatki dla firm i Kowalskiego.

Rozwiązań sprawdzonych w historii gospodarczej świata mamy sporo, potrzeba tylko polityków, którzy odważnie przeciwstawią się finansjerze.

źródło: książka – „Jak działa system finansjery ?

 

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. 11 raportów/ebooków do pobrania. Teraz 1 Poziom za 25 zł => za darmo  SzokWiedzy.pl.

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

6 Responses to “Czy potrzebujesz kredytu ?”

 • mloo on 6 września 2014

  „Czasami lepiej wolniej podążać do celu, ale stabilniej, niż szybciej tracąc zdrowie po drodze.”
  za takie słowa właśnie lubię cię czytać

 • ala wilk on 16 października 2014

  Dokładnie. Lepiej bez kredytu jeździć furmanką, myć się w misce i nosić wodę w wiadrze, niż zadłużać się i jeździć samochodem, myć się w wannie i mieć kran w domu.

  Tyle że autor wypowiedzi pewnie od dziecka ma wannę w domu, więc nie wie jak to jest przerąbane myć się w misce i nosić wodę w wiadrze. A tak było na polskiej wsi za komuny, gdy Polska zadłuzona była tylko na 40 mld dolarów.

 • ala wilk on 16 października 2014

  Jeżeli polityk sprzeciwi się finansjerze, to finansjera odetnie dopływ nowych technologii do Polski, bo autor zapomniał, że UE i USA to nie tylko centrum finansjery, ale tez nowych technologii. A odcięcie dopływu nowych technologii oznacza brak wzrostu gospodarczego i ubożenie społeczeństwa.

 • Robert on 17 października 2014

  Ala poczytaj co proponuję zamiast kredytów – https://robertbrzoza.pl/nidpi
  Od kiedy kredyty mają pozytywny wpływ na gospodarkę ?
  Chyba, że w krótkim okresie, ale nas interesuje stały rozwój, a nie chwilowa euforia.

 • Robert on 17 października 2014

  Damy sobie radę.
  Jeżeli tylko będą inwestycje w polską myśl to ich prześcigniemy.
  Wiele technologii nie wydobywają na światło dzienne.
  Popatrz na ropę.
  Czy przez te wszystkie lata nie wynaleźli tańszego rozwiązania ?
  Wynaleźli, tylko rynek ropy to władza.

  Ich władza nad technologią równa się wysokimi cenami i patentami.

 • Michał on 26 grudnia 2014

  Ala, Ty tylko krytykujesz. Piszesz logicznie i spójnie, ale to tylko krytyka. Jesli masz jakies ciekawe pomysły podziel sie z innymi. Podcinac skrzydla jest łatwo. Argumenty celne, ale co dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *