EBC robi świetny biznes na druku pieniądza

ebcdruk700

Europejski Bank Centralny (EBC) postanowił zwiększyć tzw. luzowanie ilościowe (ang. QE Quantitative easing), czyli druk pieniądza. Za wydrukowane, puste pieniądze będzie skupywał obligacje bankrutujących krajów i papiery wartościowe w sektorze prywatnym.

Kto najwięcej zyska na tej operacji?

Czy jest to program wspomagający kraje biedniejsze czy świetny biznes elity europejskiej?

EBC rozpoczyna druk pieniądza 

Prezes EBC Mario Draghi ogłosił oficjalne rozpoczęcie druku pieniądza na poziomie 60 mld euro miesięcznie. Wstępnie, druk ma trwać od marca tego roku do września 2016 roku.

Po wystąpieniu prezesa EBC euro odnotowało mocne tąpnięcie, a notowania europejskich akcji na giełdach podniosły się do najwyższego poziomu od siedmiu lat. 

Co EBC będzie kupował za wydrukowane pieniądze?

Dokładna ścieżka ma być następująca: EBC drukuje, przekazuje euro bankom centralnym, które od banków komercyjnych wykupują obligacje bankrutujących państw.

Przyjmuje się, że za 88% druku czyli za 52,8 mld euro zostaną wykupione obligacje rządowe. Reszta zostanie przeznaczona na zakup ABS-ów i listów zastawnych. Program będzie trwał minimum do września 2016 roku, a zatem 19 miesięcy, co daje sumę minimum 1,14 biliona euro.

Draghi wspominał o dwóch granicach wykupu obligacji rządowych – „Pierwsza to limit wystawcy, wynoszący  33%, a druga limit edycji wynoszący 25%. Innymi słowy nie kupimy więcej niż 25% każdej edycji i nie więcej niż 33% od każdego wystawcy”.

Oznacza to, że ECB nie wykupi więcej, niż 33% całkowitego długu rządowego.

Oprócz druku pieniądza EBC złagodził warunki przyznawania pożyczek bankom w ramach TLTRO. Teraz banki komercyjne pożyczają za…0,05%.!!!

Na podstawie pożyczonych pieniędzy po koszcie minimalnym, banki udzielają kredyty posługując się kreacją pieniądza => „Kreacja pieniądza, czyli jak banki tworzą kredyty z powietrza” .

Innymi słowy ich zyski z działalności kredytowej są potężne.

Co przyniesie druk pieniądza?

Cieszą się posiadacze akcji na warszawskiej giełdzie, licząc na wzrost WIG20 przynajmniej do poziomu 2500. Niestety, ale akcja EBC w minimalnym stopniu dotknie polską giełdę.

Polska to peryferia. Mimo coraz większej liczby Polaków w strukturach Unii Europejskiej, nikt nie uznaje naszego kraju za ekstraklasę. Nie liczyłbym na trwały wzrost i mocne odbicie giełdy. Na warszawskiej giełdzie króluje kapitał spekulacyjny i to on decyduje o bessie czy hossie.

W krótkim okresie rynek odczuje odprężenie. Rządy krajów bankrutujących przez najbliższe kilkanaście miesięcy dostaną do dyspozycji łatwe pieniądze na wydatki budżetowe.

Ale czy to naprawi gospodarkę europejską?

W żadnym wypadku.

Od momentu rozpoczęcia bezsensownego druku, Europa wejdzie w erę japońską czyli zerowy wzrost gospodarczy, większe bezrobocie, stagflacje. Raz rozpoczętego druku nie będzie można zakończyć. Tu mechanizm jest prosty. Kiedy rządy bankrutów będą dostawać łatwe pieniądze, to nie zechcą walczyć z systemem finansowo-kredytowym, czy w jakikolwiek inny sposób naprawiać gospodarkę. W przypadku ucięcia tego procederu, kraje powrócą na ścieżkę bankructwa.

Cały czas należy mieć na uwadze fakt, że EBC nie sponsoruje bankrutów, tylko w ramach wykupu obligacji pożycza pieniądze, które należy w przyszłości oddać.

Kto skorzysta na druku pieniądza? 

Jak zwykle Niemcy i Francja.

Niemcy wywalczyły ważne ustalenie, o którym już wspomniałem. Operacje QE będą przeprowadzały wybrane krajowe banki centralne, na własny rachunek i ryzyko, w ramach przydzielonych kwot. Oznacza to, że program EBC wspiera tylko wybrane kraje. Na resztę rynku w tym polskiego, będzie miał określone/zminimalizowane znaczenie wzrostowe.

Ścieżkę wydawania pieniędzy już przedstawiłem. Poznajmy teraz przepływ pieniędzy z druku w drugą stronę. EBC nie obdarowuje rządy bankrutów prezentami, tylko robi niezły biznes. Kraje, w których zostaną wykupione obligacje, będą musiały oddać sumę wartości obligacji plus odsetki.

Najciekawsze są te odsetki.

Kto je zgarnie? Do czyjej kieszeni trafią?

Aby odpowiedzieć na te pytania musimy sięgnąć głębiej w strukturę Europejskiego Banku Centralnego.

Zyski osiągane przez EBC rozdzielane są pomiędzy kraje członkowskie Unii Europejskiej w zależności od ich procentowego udziału. Oblicza się to na podstawie ilości ludności i PKB.

Kto ma największe udziały?

Niemcy i Francja. Zyski z przeprowadzonego druku pieniądza nie będą pochodzić z niemieckich czy francuskich odsetek, ponieważ one płacą za mało. Najwięcej płacą peryferia, czyli takie kraje jak Grecja.

Druk pieniądza, czy ładniejsza nazwa luzowanie ilościowe to nic innego, jak transfer pieniędzy z biedniejszych krajów do Niemiec i Francji. Jest to kolejna forma wyzysku bogatych przez biednych.

Dlaczego tak twierdzę?

Ponieważ, wystarczyłoby zmienić zasadę podziału zysku. Należałoby wprowadzić prostą regułę: cały zysk z obligacji greckich trafia do budżetu greckiego, cały zysk z obligacji portugalskich trafia do budżetu Portugalii itd.

O jakich kwotach zysku mówimy?

EBC ma wydrukować ponad 1 bln euro. Obligacje greckie 10-letnie płacą 9,86% rocznie, polskie: 2,019%, niemieckie: 0,386%, francuskie: 0,587%.

Najwięcej kasy dostanie Grecja. Tylko ten kraj będzie płacił miliony euro odsetek, a w grę wchodzą miliardy.  

Podsumowanie

Efektem druku pieniądza ma być wzrost gospodarczy w Europie.

Dlaczego więc tych pieniędzy nie rozdysponują pomiędzy społeczeństwo?

Każdy mógłby spłacić kredyt, kupić różne produkty. Innymi słowy w każdym kraju nastąpiłby wzrost sprzedaży, czyli to czego oczekuje po programie Unia Europejska.

Dlaczego pieniądze trafią do banków, polityków, rządów, czyli do tych kieszeni, które są najbardziej skorumpowane? 

.
. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. Nie chcesz stracić na inwestycjach? Chcesz dowiedzieć się co będzie z rublem, frankiem, dolarem? Nie wiesz jak założyć e-biznes? => MonitorowanieRynku.pl

.

Photo credit: Pavel P. / Foter / CC BY

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

4 Responses to “EBC robi świetny biznes na druku pieniądza”

 • Artur Stargard Szczeciński on 2 lutego 2015

  Wczoraj w okolicach Szczecina widziałem na drodze niemiecki oznakowany radiowóz „POLIZEI” który zatrzymuje kierowce,czy niemiecka Policja ma prawo wjezdzać radiowozami do Polski i legitymować kierwowców???

 • sceptyk on 2 lutego 2015

  Bill Gates ukryty pionek światowej finansjery i grupy Bilderberg, chcą rządu jednego, GMO, śmiertelnych szczepionek, antykoncepcji kobiet i eutanazji, aborcji. Dlaczego im potrzebny światowy rząd, ano aby wejść do każdego kraju, kraść i czerpać zysk z wyzysku naiwnych prostych ludzi. Odprawią teatrzyk zaszczuwania i świat Orwella jak znalazł, nie ma gorszych terrorystów jak oni syjoniści.
  https://www.geekweek.pl/aktualnosci/21816/gates-potrzebujemy-jednego-swiatowego-rzadu#komentarze

  https://www.dobreprogramy.pl/Dzieki-Fundacji-Billa-Gatesa-mikroczip-do-sterowania-kobieca-plodnoscia-trafi-na-rynek-juz-w-2018-roku,News,56221.html

 • Gutek on 3 lutego 2015

  Wy tu o pieniądzach a nawet o policji ale nie o najważniejszym – CO ROBIC ABY STWORZYC MIEJSCA PRACY ?
  Czy bez pracy da się zyc ?

  GDZIE SA POLSKIE MIEJSCA PRACY – w Polsce i
  i na emigracji – kto u kogo pracuje ,w dodatku za ile ???

  Myslicie o tym ,organizujecie się w tym kierunku ,wspomagacie się wzajemnie ????????????

  Dzis protest rolnikow polskich na traktorach i blokada drog gdzies tam w terenie (krajowa 2) zamiast MARSZ NA SEJM i BELWEDER !
  Kto tak tumani tych naiwniakow i naciąga na koszty paliwowe – związkowcy opłaceni przez dwie strony ???

  DZIS TRZEBA DZIALAN SKUTECZNYCH a NIE ILUZJI i HIPNOZY z modlami wlacznie !!!

  ROLNICY – PRODUCENCI ZYWNOSCI !
  Z wlasna zywnoscia do ludzi miast MARSZ !
  Mieszczuchy OLAC OBCE SUPERMARKETY ,
  BIERZ ZYWNOSC OD WLASNYCH KRAJOWYCH ROLNIKOW/PRODUCENTOW ZA PRZYZWOITE CENY ,
  korzystne dla obu stron (sprzedający i kupujący).
  PUSCIE KANTEM UE ,TEN JEWROKOLCHOZ !!!
  W tym miejcie wlasny rozum a nie ustalenia unijne !

  NIE IDZ JEDEN Z DRUGIM DO SZMULI i SZWABOW
  PO NIC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Wtedy OBCY SAMI SIE WYNIOSA Z POLSKI !!!

  Powodzenia w działaniach !

  dziadek

 • imie on 16 grudnia 2018

  drukneli 5bln eur, czyli tyle kasy pozyczuli kilkunastu krajom w ciagu ok 3 lat… pod procent, to je wykonczy jesscze bardziej, tylko nieco pozniej, a banki znow doja na tym niemilosiernie, cos strasznego po prostu, cos strasznego, choc tak sprytnie zakamuflowanego.
  Nadchodzi gigantyczny kryzys, ciekawe kiedy i na jaka skale, jak i co potem (kto zgasi dwiatlo).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *