Szwajcaria: zwycięstwo międzynarodowych bankierów

frank650

W Szwajcarii 30 listopada zakończyło się referendum w sprawie trzech kwestii: zabezpieczenia gospodarki na kolejne lata z wykorzystaniem złota, zaostrzenia kwot imigracyjnych i zniesienia ulgi podatkowej dla zamożnych cudzoziemców.

Nas interesuje pierwsza sprawa, czyli kwestia złota.

Jakie były wyniki w Szwajcarii?

Przypominam, że w referendum głosowano za następującymi nakazami:

 • zakaz sprzedaży złota przez (SBN) Szwajcarski Bank Narodowy,
 • zwiększenie rezerw w złocie z 8 do 20%,
 • sprowadzenie do kraju szwajcarskiego złota z Kanady i Wielkiej Brytanii.

Wynik referendum obliguje rząd do realizacji decyzji społeczeństwa.

Do głosowania uprawnionych było 5 z 8,1 mln Szwajcarów. W referendum uczestniczyło 59,2% wyborców.  77,3% wyborców zagłosowało przeciwko wykorzystaniu złota do wzmocnienia gospodarki.

Wygrali międzynarodowi bankowcy.

Szerzej  na temat wyborów napisałem w artykule – „Szwajcaria jest lata świetlne przed Polską”.

Plusy przegranej w referendum

Odrzucenie w referendum budowania gospodarki przy udziale złota, będzie miało pozytywne echa dla frankowiczów.

W Polsce jest około 800 tysięcy rodzin spłacających kredyt we franku szwajcarskim. Umowy kredytowe zawarli w trakcie prowadzonej kłamliwej akcji medialnej. Frank oscylował wtedy w granicach 2,5 złotych. Był to najtańszy oferowany kredyt na rynku.

Pułapka polegała na kwestii całkowicie nieomawianej w mediach. Pomiędzy państwami toczyła i toczy się wojna walutowa. Każdy kraj chce, aby jego waluta była tania, wtedy ekspansywny eksport przynosi zyski budżetowi. Dlatego kraje dewaluują walutę na każdy możliwy sposób.

Do 2008 roku kurs franka był stabilny. Wszystko zaczęło się zmieniać po upadku Lehman Brothers i zapoczątkowaniu kolejnego kryzysu. W trakcie, kiedy wiele walut traciło na wartości, frank jako ostoja stabilizacji zaczął umacniać się dzięki inwestorom, którzy do Szwajcarii przerzucali swój kapitał.

Bank Szwajcarii zaczął reagować na tę sytuację. Uruchomił na dużą skalę druk pieniądza, aby zbić kurs waluty. Przyniosło to oczekiwane rezultaty. Zatrzymali umacnianie się franka, ale kurs waluty nie spadł do poprzednich rozmiarów. Po tym incydencie powiązali na sztywno franka z euro: 1.2 CHF za 1 EURO.

Wygrana w referendum w dużej mierze przyczyniłaby się do kolejnych wzrostów franka. W czarnych scenariuszach kurs szwajcarskiej waluty mógłby dojść do 5 złotych.

Dlaczego?

Ponieważ bank Szwajcarii nie mógłby tak łatwo drukować franka i osłabiać jego kursu. Powstrzymywałoby go powiązanie waluty ze złotem. Wtedy zasada jest prosta: im więcej drukujesz tym więcej musisz posiadać złota.

Minusy przegranej w referendum

Wygrana w referendum miałaby dwie konsekwencje. Oparcie w części waluty na złocie ograniczyłoby bezmyślny druk pieniądza przez bank szwajcarski. Każdy niepotrzebny druk, działa niekorzystnie na gospodarkę. Powoduje ubożenie społeczeństwa, gdyż siła nabywcza pieniądza maleje. Ten proces chcieli zatrzymać Szwajcarzy w referendum. W perspektywie kilkuletniej byłby to znakomity prezent dla swoich dzieci i wnuków.

Mimo że Szwajcaria jest najbogatszym krajem świata, to oparcie franka o złoto jeszcze pogłębiło tę różnicę pomiędzy resztą świata na korzyść Szwajcarów.

Jednak na przegranie referendum nie mogły pozwolić sobie rodziny bankowe. 

Jakakolwiek poprawa ekonomii dałaby impuls dla innych państw do wycofania się z systemu międzynarodowych bankierów. Dlatego albo wybory zostały sfałszowane, albo wiele Szwajcarów przekonała negatywna kampania rządu, polityków, ekonomistów i banku centralnego.

Przegrana Szwajcarii daje nam kolejny ciekawy wniosek.

W demokratyczny sposób bez udziału części polityków, nie można wygrać słusznej sprawy, ponieważ ten kto ma pieniądze i media wpływa skutecznie na społeczeństwo. 

 

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. 11 raportów/ebooków do pobrania. Teraz 1 Poziom za 25 zł => za darmo  SzokWiedzy.pl.

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

2 Responses to “Szwajcaria: zwycięstwo międzynarodowych bankierów”

 • gargamel on 1 grudnia 2014

  Niby czemu kruszec o wartości głównie psychologicznej ma być jakimś zabezpieczeniem rezerw i waluty. Zwłaszcza że wiąże się to orgomnymi wydatkami. Szwajcarzy woleli przeznaczyć te pieniądze na inne cele. W przeciwnym razie zarobiliby złotni spekulanci.

 • Robert on 2 grudnia 2014

  Nie do końca zgadzam się z takim poglądem.

  Kiedy istnieje możliwość druku pieniądza przez rząd czy centralny bank, to potrzebny jest jakiś bat na polityków czy ekonomistów.
  Tym batem może być zwykła uczciwość, dzięki temu będą drukowane pieniądze tylko na wyrównanie wzrostu gospodarczego, inflacji i odsetkowości.

  Dobrze wiemy, że tym typom nie można wierzyć. Zawsze będą drukować więcej i niszczyć ekonomie. Dlatego potrzebne jest oparcie waluty o złoto.
  Wtedy drukujesz tylko tyle ile masz złota.
  To jest ten bat, ta kotwica zabezpieczająca przed nadmiernym drukiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *