Nie zachwycajcie się Białorusią

bialorus

Często słychać zdumiewające głosy o gospodarce Białorusi. Twierdzi się, że jest przykładnie zarządzana, a Aleksander Łukaszenka, to oligarcha, ale dba o społeczeństwo. 

Faktem jest, że Białoruś ma dobrą opiekę socjalną. Młode małżeństwa dostają mieszkania na preferencyjnych warunkach. Jeżeli pamiętasz socjal z epoki PRL, to Białoruś odziedziczyła ten system po ZSRR.

Ale…

Jaka jest prawda o Białorusi ?

Bardzo fajną sprawa jest sytuacja, w której państwo opiekuje się społeczeństwem. W normalnie zarządzanej gospodarce młode małżeństwo powinno mieć łatwy start w dorosłe życie. Zapewnioną pracę i godne zarobki. Emeryci powinni za otrzymane pieniądze żyć na takich samych warunkach, jakby pracowali. To nie są iluzje, marzenia, tylko coś, co każde państwo może zapewnić swoim obywatelom. 

Tylko że takich warunków nie ma na Białorusi.

Łukaszenko zbudował iluzje dobrobytu.

Dowód ?

W jakim celu i jakim prawem Białoruś pożycza pieniądze od Chin i Rosji ?

Wp.pl pisze tak:

„Państwowy Bank Rozwoju Chin otworzy dla Białorusi dwie długoterminowe linie kredytowe na sumę miliarda dolarów. Podobny kredyt na 15 lat w wysokości półtora miliarda dolarów Białoruś otrzyma również z Rosji.

Białoruś w przyszłym roku będzie musiała przeznaczyć na spłatę zadłużenia zagranicznego około 3 miliardów dolarów.”

Ten kredyt na 2,5 mld dolarów mówi wszystko o mądrości Łukaszenki.

Skoro ma niezależny system bankowy, niezależny pieniądz, to jakim prawem pożycza pieniądze ?

Mając zamkniętą gospodarkę, Łukaszenko powinien tak wyregulować ekonomię, aby społeczeństwo miało lepsze warunki do życia, niż w wielu krajach Europy czy USA. Z tego wynika, że dobrobyt Łukaszenki jest kolejną iluzją propagandową.

Gdyby był dobrym gospodarzem, to powinien zamknąć bramy dla międzynarodowej finansjery. Następnie zbudować własny system bankowy, który udzielałby bezprocentowych pożyczek inwestycyjnych przedsiębiorstwom. Następnie wyregulować ilość pieniądza w gospodarce i emitować go w odpowiedniej ilości. Ta ilość musi uwzględniać straty z inflacji i pokrycie wzrostu gospodarczego. Powinien inwestować w białoruskie firmy i branże. Wpuszczać inwestorów i firmy zagraniczne, ale w ściśle restrykcyjnych zasadach. Wdrożyć najnowsze metody zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi. Strategiczne branże powinien zostawić państwu, a  resztę sprywatyzować kapitałem rodzimych firm.

A co on robi ?

Zamknął gospodarkę, wciska ludziom propagandowe filmiki o obłędnym świecie, a sam żyje w komunistyczno-socjalistycznych poglądach. Swoją postawą dokładnie wskazuje, że w dalszym ciągu boi się i klęka przed międzynarodową finansjerą.

W jakim celu brał kredyty z MFW ?

Przecież, Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest główną organizacją międzynarodowych bankowców. Jak może opluwać zachód, uważać się za przyczółek Rosji, a współpracować z MFW ? Jest to kolejny absurd i całkowicie nielogiczne postępowanie. Okłamuje swój naród jak każdy inny tyran.

Białoruś powinna być bogata

Białoruś stoi na najlepszej drodze do prawdziwego eldorado gospodarczego. Rosja na poważnie walczy z finansjerą, dlatego Łukaszenko mógłby wiele mądrych rozwiązań wprowadzić do gospodarki.

Ekonomiści zadają pytanie, czy Białoruś powinna być pod opiekę zachodu czy Rosji.

Dla wolnego kraju nie ma takiego pytania i takich wątpliwości. Każdy kraj powinien sam budować system pożyczek dla gospodarki, regulować ilość pieniądza w obiegu, mieć niezależny bank państwowy, wspomagać krajowe przedsiębiorstwa, chronić strategiczne branże.

Białoruś w obecnym czasie jest znacznie bliżej normalności gospodarczej niż Polska. My musimy walczyć z takimi tworami jak, Unia Europejska, Białoruś nie ma takich obciążeń.

Jeżeli w przeciągu kilku lat Łukaszenko nie zrozumie, że obrona jego podwórka to droga do silnej i bogatej Białorusi, to szybko wpadnie w rosyjskie lub zachodnie sidła.

W tej chwili zadłużenie kraju jest niższe niż w Polsce. Całe branże są w rękach państwowych. Nie chcę podawać danych statystycznych, ponieważ nie wierzę Łukaszence. Zapewne są wykolorowane podobnie jak dane światowe. Znacznie lepiej analizować sytuacje ekonomiczną kraju, poprzez splot dochodzących sygnałów.

Obecnie zachód zajęty jest Ukrainą. Po roku od wejścia do Unii Europejskiej (tyle trwa ochrona rynku ukraińskiego) korporacje rzucą się na całe branże ukraińskie. Skolonizują państwo i wysysają każdego centa z gospodarki.

Po tym okresie kolejnym krajem do skolonizowania może być Białoruś. Ekonomia idzie w dół, tendencji światowej nie można zatrzymać, a korporacje muszą co jakiś czas mieć dostęp do nowych rynków, do nowego źródła drenowania społeczeństwa.

Dlatego już teraz Łukaszenko powinien zmienić sposób kierowania gospodarką, jeżeli znajduje się w nim choć nuta patriotyzmu.

 

 Robert Brzoza Robert Brzoza

 

 

 

Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *