Zmienia się ład: będziemy bogatsi od Niemiec?

chiny

W końcu szczęście się do nas uśmiechnęło. Do tej pory położenie geograficzne Polski przynosiło olbrzymie problemy geopolityczne. Jesteśmy traktowani jak wasal Rosji, Niemiec i USA. Te zależności powodują niemożliwość odbudowania silnej Polski. Jesteśmy biednym krajem, nie tylko dlatego, że po drodze od 1989 roku mieliśmy takich tuzów politycznych, jak: Wałęsa, Kwaśniewski, Miller, Tusk, ale również przez amerykańskie zniszczenie gospodarki po 1989 roku.

Czy Chiny wciągną nas do pierwszej ligi?

Najeźdźcami w latach dziewięćdziesiątych byli nasi „sojusznicy”, czyli USA i zachód. Do dzisiaj ich struktury okupują gospodarkę i ekonomię Polski.

Nieoczekiwane rozwiązanie przynajmniej części problemów przyszło ze strony Chin. To Chińczycy, dzięki nie tylko położeniu geograficznemu wybrali Polskę jako rdzeń swojego projektu w Europie. Dostaliśmy przypadkowo olbrzymią szansę odbudowy pozycji w Europie.

Na ten fakt nie chcą zgodzić się Niemcy. Angela Merkel kilka razy lobbowała na rzecz przeniesienia głównej siedziby Jedwabnego Szlaku z Polski do Niemiec.

Wszystko na to wskazuje, że Chińczycy nie ulegną Niemcom i rdzeń, główny port przeładunkowy Jedwabnego Szlaku powstanie w Małaszewiczach (woj. lubelskie). PKP Cargo, drugi pod względem wielkości przewoźnik kolejowy w Unii Europejskiej, rozpoczyna współpracę z chińską firmą International Zhengzhou Hub. Polski przewoźnik będzie przewoził towary na trasie Jedwabnego Szlaku, Europa – Chiny.

Ten zbieg historyczny może być impulsem do realnej odbudowy Polski. Za Jedwabnym Szlakiem mogą iść dalsze projekty. Chiny to mocarstwo z największymi zasobami kapitału na świecie. Na koniec listopada rezerwy walutowe ChRL wyniosły 3.512,978 mld dolarów (3,51 bln USD) – poinformował Państwowy Zarząd Walutowy (SAFE).

Jeżeli tylko wykorzystamy szanse, to obecny projekt może być tylko preludium do odzyskania potęgi jaką mieliśmy przed pierwszą wojną światową. Już czas powrócić do roli równorzędnego państwa światowego i pokazać miejsce w szeregu Rosji, Niemcom i USA.

[jwplayer player=”1″ mediaid=”1922″]

 [jwplayer player=”1″ mediaid=”1924″]

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. Zobacz bezpłatne wideo „Dlaczego system bankowy musi upaść?” – LINK

Formularz z NeTeSPhoto credit: Free Grunge Textures – www.freestock.ca via Foter.com / CC BY
Photo credit: Free Grunge Textures – www.freestock.ca via Foter.com / CC BY

18 Responses to “Zmienia się ład: będziemy bogatsi od Niemiec?”

 • PFTF on 10 grudnia 2015

  Ostatnie zdanie nie ma sensu. Ale artykuł dobry. Przed I wś. Polski nie było na mapie 😉

 • Miszek on 10 grudnia 2015

  Michael lewandowski nie zadne 3.5 tryliona tylko wlasnie 3.5 biliona. Nie pouczaj jak sam wiedzy nie masz. Roczne PKB calego swiata to ok 108 BILIONOW, wiec o jakich trylionach ty bzdurzysz? Owszem, istnieje skala dluga i krotka. W artykule nie ma bledu.

 • Robert on 10 grudnia 2015

  @PFTF

  Nie umiesz sobie wyobrazić, że Polska może być w pierwszej lidze?
  Wbrew pozorom szansa jest.
  Tym razem to geografia może nam pomóc.

 • Michał on 10 grudnia 2015

  PFTF. Przed I wś. Polski nie było na mapie – nie? W artykule nie jest podane czy rok czy 300 lat przed wojna. Za Sobieskiego moglismy najechac bez konsekwencji kazde znane mocarstwo. To była wlasnie 1 liga.

 • Robert on 10 grudnia 2015

  @Michał

  W 1929 r. dochód na 1 mieszkańca Polski wynosił 610 $ i był porównywalny z Hiszpańskim 720 $, Włoskim 810 $, Japońskim 880 $. W roku 1937 z dochodem w wysokości 830 $ prześcignęliśmy Hiszpanię zmniejszając dystans do Włoch (920 $) i Japonii (960$).
  Szacunkowy dochód narodowy na dzień 1.09.1939 r. to 945 mld. zł.
  Dopiero w 2005 roku nadrobiliśmy pkb 967,7 mld zł

  Z tym, że wartość dolara była wyższa w 1939 roku, niż w 2005 roku. Dlatego ten okres się wydłuża.

 • Daniel on 10 grudnia 2015

  A ja zaś zastanawiam się nad jednym czytając ten tekst. Mianowicie czy próba umocnienia i wzbogacenia Naszego kraju na arenie międzynarodowej, którą mogą Nam zaoferować Chińczycy, nie będzie pewnym konfliktem interesów zarówno ze strony USA oraz Rosji w stosunku do Nas. W końcu nie najlepsze relacje ze wschodnim sąsiadem oraz wielka zależność od „wujka Sama”, którą ukazujesz w wielu swoich publikacjach każe mi myśleć dosyć sceptycznie na ten temat.

 • Robert on 10 grudnia 2015

  Niemcy, Rosja, USA chcieliby, aby Polska siedziała cicho, nie wychylała się.
  Wszystkie decyzje strategiczne konsultowała z Berlinem i Waszyngtonem.

  Czyli totalny but amerykański.

  Coś, jak po 45 roku, kiedy USA i Wielka Brytania oddały nas w ręce Stalina.

  Kiedy zaczynamy pracować trochę niezależnie, to krzyczą na cały świat o totalitaryzmie polskim.

  Powinniśmy to robić, co przyniesie nam korzyści.
  Tym czymś jest współpraca z Chinami.
  Nie ma miejsca na strach.

 • PFTF on 10 grudnia 2015

  Chodzi mi o to, że Polska przed I WŚ nie istniała. Nie czepial bym się gdyby było napisane że przed rozbiorami.
  @Michal
  Za czasów Sobieskiego Polska była już bardzo osłabiona i przede wszystkim wyludnione przez liczne wojny że Szwecja i Turkami oraz ich wasalami.
  Polska była w tzw. I lidze do połowy XVIIw. a dokładnie do czasu wyboru na króla najgorszego, zaraz po S. Auguście, Jana Kazimierza, który zrujnował kraj wraz z naszym potencjałem.

 • Dali on 10 grudnia 2015

  Autorowi zapewne chodziło o okres przed rozbiorami (nie przez I wojną światową), a w szczególności o XVI i XVII wiek. Poza tym wszystko się zgadza.

 • leszek on 10 grudnia 2015

  piękny artuł Ale CHazarscy Zydzi są przebiegni

 • Monika on 10 grudnia 2015

  Tylko co do tego Cargo to podobno już wymalowali wagony na czerwono , bo będą sprzedawać , albo Rosji , albo Niemcom , a ich składy właśnie pod takimi kolorami jeżdżą. Tego chyba się pan nie wywiedział. Ktoś ma ochotę na te nasze składy. Mam nadzieję ,że obecna władza przyblokuje te knowania.

 • Andrzej on 11 grudnia 2015

  ‚Jeżeli tylko wykorzystamy szanse, to obecny projekt może być tylko preludium do odzyskania potęgi jaką mieliśmy przed pierwszą wojną światową’

  Jakiej potęgi ? Przed I WW bylismy wymazani z mapy, przed tem przegrywalismy wojny z Rosja i Szwedami. Jakas sile to moze mielismy razem z Litwinami w XVI wieku. Ten artykul to porazka intelektualna

 • grzegorz on 12 grudnia 2015

  Mieszkam za granicą ale pochodze z okolic Małaszewicz i jest tam duża kolejowa stacja przeładunkowa z Rosji. Każdy kij ma dwa końce. Życie i historia jest taka że zło i zle dowiadczenia czesto przynoszą nam potem dobro. Polożenie w centrum Europy przyniosło nam obleżenie ze strony dwóch mocarstw a teraz możemy stać sie potęgą tranzytową i logistyczna. Co do Polski w przeszłości to moim zdaniem nie byliśmy potęga w 20 wieku gdyz pokazuje to siła militarna, przy ktorej Niemcy zmiażdzyłyby nas w 1 dzień gdyby nie oszczedzali sił na Związek Radziecki.

 • Robert on 12 grudnia 2015

  @Grzegorz, Andrzej

  Czytaliście panowie dane ekonomiczne z tego okresu?
  Są wyżej w komentarzu.
  I PKB i PKB per capital…

 • Ali Baba on 12 grudnia 2015

  Niemcy zmiażdzyłyby nas w 1 dzień gdyby nie oszczedzali sił na Związek Radziecki. WIADOMO KIEDY NIEMCY NAPADLI NA NASZ KRAJ…NA ROSJĘ PLANOWALI W ROKU 1943/44..!! UDERZYLI NA ZSRR WCZEŚNIEJ, BO MUSIELI /!!!/ UPRZEDZIĆ ICH ATAK!, KTÓRY CZERWONE ZBÓJE PLANOWAŁY NA 6 LUB 7 VII 1941
  NIE MA MOWY O ŻADNYM OSZCZĘDZANIU SIŁ!!

 • lech on 13 grudnia 2015

  Polska nie rozdawała i nie rozdaje kart.Jaka jest tego przyczyna?.Zależność od wschodu lub zachodu.Obecna zależność od zachodu pozwala tylko marzyć, resztź zrobią panowie w Berlinie i Brukseli.Polska niezależna może realnie snuć własne plany na przyszłość.
  https://litera.fr/category/news/

 • Łukasz J on 25 grudnia 2015

  A co może być z tą ideą jedwabnego szlaku jeżeli jest teraz taka nagonka na rząd, pseudo obrońcy demokracji chcą obalić rząd i może z PE im się uda, jaki wówczas może czekać nasz scenariusz ??

 • glebogryzak on 4 stycznia 2016

  Polska czy Judeopolonia? Roznica jest kolosalna, a wszystko na to wskazuje, ze Judki nie dadza gojom porzadzic sie w ich kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *