Dlaczego benzyna tanieje ?
Jeszcze w sierpniu tego roku cena za baryłkę ropy wynosiła ponad 105 dolarów. Po miesiącu spadła do 96 dolarów i całkiem możliwa jest dalsza korekta.
Cieszą się przedsiębiorstwa oraz społeczeństwo, ponieważ zawsze lepiej jest mniej, niż więcej wydawać.
Tutaj uwaga dla wszystkich, którzy myślą, że cena ropy ustanawiana jest poprzez rynek, niewidzialną rękę rynku czy mechanizm popytu i podaży. O takich metodach obliczania ceny uczą wyższe uczelnie. Najbliższa prawdzie jest niewidzialna ręka rynku. Tylko że uczelnie całkowicie błędnie ją interpretują.
Każda osoba, która przeanalizuje ostatni miesiąc, musi dojść do oczywistych wniosków. Aby obniżyć w sposób naturalny cenę ropy musiałyby zajść pewne okoliczności, jak na przykład: zmniejszenie popytu na ropę czy odkrycie wielkich złóż na miarę występujących w Arabii Saudyjskiej.
Nic takiego się nie stało. Popyt drastycznie nie zmalał, a złoża zmniejszają się, a nie zwiększają.
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że konflikt ukraiński ma kluczowy wpływ na cenę. Co ciekawe przy wojnach pomiędzy państwami, niekoniecznie militarnych ceny surowców idą w górę, ponieważ zakłócony jest proces dostarczania surowców.
W obecnym czasie istnieje zimna wojna pomiędzy USA a Rosją, czego efektem jest spadek cen.
Nasuwa się tylko jeden wniosek: potężna manipulacja.
Główne media podają, iż przyczyną spadku ceny jest nadmiar ropy na rynku. Ale już nie tłumaczą, czym to jest spowodowane.
Aby zrozumieć mechanizm korupcyjny, wróćmy do 1971 roku. Wtedy to prezydent Nixon zniósł postanowienia z Bretton Woods 1944 roku i odrzucił powiązanie dolara ze złotem. Na pierwszy rzut oka sytuacja dolara stała się beznadziejna, ponieważ straciła prym waluty transakcyjnej.
Oczywiście nic takiego się nie stało. Jedynie finansjera przerzuciła się ze złota na ropę. Od tej chwili każde państwo, które kupowało ropę, musiało rozliczać się w dolarze. To powodowało przymus kolekcjonowania dolara jako waluty rezerwowej.
Jest to zawsze kapitalna sytuacja dla państwa posiadającego walutę transakcyjną. Może drukować pieniądze i przeznaczać na wojny, inwestycje, konsumpcje bez strachu o inflację, gdyż nadmiar waluty skupują inne państwa. Oczywiście, w niczym nie można przesadzić.
Jak to się stało ?
Ameryka przekupiła szejków w Arabii Saudyjskiej. Dostali pieniądze, ochronę militarną i bezpieczne rządzenie krajem.
Główne media i wielu przekupnych ekonomistów obrzydliwie kłamią mówiąc, że cenę ropy wyznacza OPEC.
Nie, o cenie ropy decydują tylko Amerykanie.
Jedna osoba sprzeciwiła się Amerykanom. Był to Saddam Husajn. Chciał, aby wyprodukowana przez niego benzyna rozliczana była w euro. Skończyło się to dla Iraku i społeczeństwa tragicznie.
Ropa, jak i wiele innych surowców jest narzędziem politycznym w rękach mocarstw.
USA obniżyły cenę ropy, aby postraszyć Rosję. Około 50% dochodów budżetowych Rosji, to ropa i gaz. Przy zachowaniu niskich cen surowców, budżet Rosji może się rozsypać.
Opisałem tę sytuację, która obecnie ma miejsce w tym artykule – „Komu służyć Rosji czy USA ?”
Czy USA dobije finansowo Rosję ?
Zdecydowanie, nie.
Konflikt musi się zakończyć, ponieważ drastyczne obniżenie „przelewów” gazu rosyjskiego do Europy zachodniej podkopie przedsiębiorstwa, spowoduje bezrobocie, niezadowolenie społeczeństwa i problemy polityczne rządów.
Niemcy sprowadzają około 40% gazu z Rosji. Kiedy przedsiębiorstwa będą zwalniać pracowników, skończy się usłużne spełnianie poleceń z Nowego Jorku, a zacznie się pragmatyzm.
Dlatego uważam, że niestety dla naszych finansów, ale cena benzyny wzrośnie. Do jakich rozmiarów nie wiadomo, ponieważ to zależy od decydentów rozgrywających pokera.
Na razie tendencja jest spadkowa.
. . Robert Brzoza
P.S. 11 raportów/ebooków do pobrania. Teraz 1 Poziom za 25 zł => za darmo SzokWiedzy.pl.