Grecja powiedziała NIE bandytom ekonomicznym

greece

Po zakończonym referendum i podliczeniu 40% głosów, aż 61,1 procent Greków powiedziało „nie” bandyckim metodom rozkradania państwa. Na „tak” było 38,9% społeczeństwa.

Trojka niszczy Grecję

Nad Grecją sprawuje albo chce sprawować kontrolę „trojka”, czyli: Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Funduszu Walutowy. Są to bandyckie organy, które próbują doprowadzić Grecję do całkowitego rozpadu.

Ich propozycje reform są barbarzyńskie. Są to metody, które od lat narzuca MFW, czyli ciąć wydatki, ciąć koszty, zmniejszać emerytury, zablokować wzrost płac, podnosić podatki.

Jakie społeczeństwo to wytrzyma?

Przecież te metody powodują całkowite wygasanie popytu na produkty. Po ich wdrożeniu posypie się fala bankructw i wzrost bezrobocia. Przekupni dziennikarze i ekonomiści powiedzą, że winna jest znowu Grecja. Nikt nie wskaże palcem na „trojkę”.

Jak można „pomagać” Grecji, poprzez odcięcie pieniądza z gospodarki?

Skąd ludzie wezmą pieniądze na zakup produktów, skoro obniża się im płace?

To jest droga do bankructwa Grecji!

Wystarczy popatrzeć na Ukrainę. Na program, który narzuciło im MFW. Jest on od lat niezmienny, czyli ciąć wydatki, podnosić podatki, niszczyć i upadlać społeczeństwo.

To jest bandytyzm ekonomiczny.

Te same metody wprowadzali rękami Balcerowicza amerykańscy wysłannicy: Sachs, Lipton, Soros. Skończyło się wielką tragedią społeczną powiązaną z okradaniem państwa – afera FOZZ.

Jedyna droga Grecji

Grecja uczyniła bardzo dobry krok. Kierunek jest znakomity, tylko czy ich stać na dalsze kroki?

Bardzo wątpię w to.

Obawiam się, że Grecy nie mają wiedzy, a wygrywa tam populizm i zwykła złość społeczeństwa.

Mimo wszystko spróbujmy dokonać analizy dalszych możliwości Grecji do powrócenia na ścieżkę dobrobytu. 

Należy wykorzystać bunt społeczny i całkowicie wyjść z Unii Walutowej. Należy powiedzieć „bye, bye” euro. Ogłosić bankructwo i negocjować redukcje zadłużenia do minimum 50%. To są realne cyfry, które można wydusić od wierzycieli. Lepiej, aby „coś” odzyskali, niż piękne „nic”. Ogłoszenie bankructwa nie przyniesie żadnych negatywnych efektów, ponieważ ten kraj od dawna jest bankrutem.

Jak najszybciej Grecy muszą wdrożyć drachmę i własny, niezależny ośrodek analityczny. Jego zadaniem będzie mierzyć wskaźniki ekonomiczne, jak inflacje, podaż pieniądza i inne. Obecna analityka gospodarcza narzucona przez system finansjery jest mocno zafałszowana i nie odzwierciedla prawdziwych mechanizmów gospodarczych.

Następnie muszą zasilić gospodarkę pieniędzmi. Tam jest, aż sucho od braku środka pieniężnego. W pierwszej kolejności należy ratować biznes i uruchomić przedsiębiorczość, czyli udzielać bezprocentowych pożyczek z instytucji państwowych.

Należy utworzyć coś w rodzaju NIDPI – Narodowa Instytucja Druku Pieniądza i Inwestycji.

Innymi słowy Grecy muszą zbudować od nowa cztery podstawowe filary, połączone w jeden system:

 • NIDPI – centrum,
 • GSM – Grecki System Monetarny w postaci niezależnej drachmy,
 • GSB – Grecki System Bankowy – należy zbudować punkty NIDPI w całym kraju i udzielać bezprocentowe pożyczki przedsiębiorcom. To biznes uruchomi procesy odbudowujące dobrobyt w kraju.
 • GSA – Grecki System Analityczny – analityka makro ekonomiczna gospodarki.

Kiedy już system NIDPI będzie działał, należy zmniejszyć do minimum podatki dla firm i społeczeństwa, a podnieść podatki dla korporacji i banków. To są podstawy, które już Grecja teraz musi wdrożyć. Nie mają nic kompletnie do stracenia. Zostali rozłożeni na łopatki i tylko nagły atak, wydobędzie ich z całkowitego rozbioru kraju.

Jeżeli nie wdrożą takiego planu, to społeczeństwo będzie coraz biedniejsze. Rząd właśnie ogłosił, że został zmuszony okraść pieniądze z kont bankowych. „Trojka” nakazała narzucić podatek od depozytów bankowych.

Do takich rozwiązań zmuszają wysłannicy „trojki”.

To jest bandytyzm, a nie pomoc.

Co Grecy powinni zrobić z Unią Europejską?

Ten temat jest delikatny, ponieważ Unia to dostęp do dużego rynku. Po zasileniu gospodarki drachmą, bardzo prężnie ruszy eksport. Produkty greckie będą bardzo konkurencyjne cenowo i mogą zagarnąć europejski rynek.

Właśnie takich rozwiązań boją się mocodawcy. Nie mogą zostawić Grecji samej, bo po jakimś czasie okazałoby się, że Grecja odzyskała siłę i pnie się do góry. Węgry pokazały, że wdrożenie tylko części wymienionych propozycji, przynosi niesamowite efekty.

Kiedy wdrożysz wszystko, to wraca prawdziwy, naturalny boom gospodarczy.

Jednak obawiam się, że „trojka” nie wypuści z rąk Grecji.

Obym się mylił.

 

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. Jesteś gotowy na kryzys? Dobrze zabezpieczyłeś pieniądze? Co zrobić z kredytem frankowym? Zrobimy analizę Twoich inwestycji => MonitorowanieRynku.pl

.

Chcesz otrzymać bezpłatne raporty i

 Geopolityczną Analizę Tygodnia?

.

Wpisz poniżej imię i email, a automatycznie dostaniesz bezpłatny dostęp do

12 ebooków i raportów. Poza tym w każdą sobotę dostaniesz na email, nigdzie

nie publikowaną analizę polityczną/geopolityczną/ekonomiczną – „BrzozaNews”.

(Po wpisaniu emaila i imienia (wymagane do loginu), automatycznie zostanie otwarte konto na SzokWiedzy.pl) Photo credit: theglobalpanorama / Foter / CC BY-SA

20 Responses to “Grecja powiedziała NIE bandytom ekonomicznym”

 • Asamoah on 6 lipca 2015

  Niesamowite czasy,mamy przełom,Grecy pokazali po Wegrach że mozna przeciwstawic sie tym finansowym bandytom,pokazmy i my że tez potrafimy.Co do jednego sie nie zgodze w tym artykule,mysle ze ta banda pozwoli odejsc grecji tak jak pozwoliła wegrom.Nie pozwolą Polsce bo to zbyt duzy kraj i zbyt wazny w tej patologicznej układance pieniadza bez pokrycia

 • leszek on 6 lipca 2015

  tak Panie robercie to prawda,Przedstawilismy to w Poznanskim PiS powiedziano ze to HIPERINFLACJA CZarnecki to hipokryta,To nie takie proste panie Robercie My jestesmy tylko laikami,Pozdrawiamy

 • Robert on 6 lipca 2015

  Komu panie Leszku przedstawiliście?
  p. Czarneckiemu?

 • Vidawski on 6 lipca 2015

  Jestescie czescia systemu. A oszukujecie siebie i innych. Nie macie zadnej tajemnej wiedzy. Myslicie, ze gdybyscie taka posiadali to pozwolono by wam ja publikowac na zwyklym portalu? W czasach gdy wszystkie sluzby maja narzedzia do natychmiastowego wykrywania takich anomalii? Zyjecie w bajce. Nawet polskie sluzby maja narzedzia tego typu. Gdybyscie w jakikolwiek komukolwiek ze swoja wiedza zagrazali, to by Was tu nie bylo.

  Takie przykladowo CBA ma trojany podrzucajace pornografie niedozwolona (wiecie jaka to) na komputery. Za jej posiadanie idzie sie do wiezienia. Wystarczy kilka klikniec by spalic kogokolwiek na nowoczesnym stosie.

  Obudzcie sie. Macie dostep do czesciowej prawdy. Przez to wydaje sie Wam ze odkrywacie wielkie tajemnice. Te okruchy maja potwierdzenie w rzeczywistosci. Ale skupiacie sie na jakichs czubkach gor lodowych. Robiac to i publikujac zarabiacie pieniadze. Wiec robicie to dalej. Nie wiecie jednak ze realizujecie dwa cele. Po pierwsze straszycie ludzi. Ludzie musza sie czegos bac. Po drugie nadajecie komunikatom styl ktory ogranicza ich wiarygodnosc. Tym samym publikujac czesciowe prawdy osmieszacie cale teorie. Do tego pewnie macie wrazenie ze to zwykli ludzie placa wam za ksiazki reklamy i inne rzeczy.

 • Vidawski on 6 lipca 2015

  Nie oczekuje publikacji swojego komentarza. Jesli zdajecie sobie sprawe z wymiaru prawdziwego swojej dzialalnosci to tylko sie usmiechniecie. Jesli nieswiadomie pracujecie dla tego systemu to musicie sie otrzasnac.

 • Robert on 7 lipca 2015

  @Vidawski

  Myślę, że żyjesz w jakimś swoim zamkniętym świecie.
  Popatrz w koło, setki blogów pisze w podobnym tonie, a na świecie tysiące.

  Widzę, że sam się boisz, wystraszyła cię propaganda.

 • Gutek on 10 lipca 2015

  To nie tak to wygląda jak wyzej „Vidawski” nam sugeruje chcac przez to osiagnac swój cel .
  Pozwolcie wiec dlaczego ja tu i w innych miejscach daje wpisy i to ponad 10 lat zabierając glos w dyskusjach ,jak i tam gdzie to możliwe wpisuje swój temat.

  Otoz RODACY POLACY !
  Internet jako jeden ze sposobow kontaktowania się ludzi jest jeszcze udostępniany szybko ,tanio lub bezpłatnie .
  Ci,ktorzy już dawno wylaczyli telewizory,radia , przestali kupować gazety z glownegu nurtu PROPAGANDY i KLAMSTWA a przeszli na informacje i wiedze zawarta na stronach internetowych OBUDZILI SIE z pierwszego snu .
  Jak wiadomo pierwszy sen to sen twardy,czesto głęboki i „bez zwidów i urojeń sennych” !
  Znam wiele stron internetowych na których trwa dyskusja,wiele mogę powiedzieć na ich temat i kim sa ich wlasciciele,kim sa dyskutanci ale nigdy do końca nie da się sprawdzić KOMU WLASCICIELE STRON INTERNETOWYCH SLUZA,JAKIE MAJA CELE i JAKIE SA ICH ZYSKI !!!
  Strony internetowe maja „swoje zarządy”,dyskutantow stalych oraz swietna „opieke” tych co rzadza całym swiatem .
  A kto swiatem rzadzi chyba dodawać nie trzeba .
  Kiedy już zaczna likwidować strony internetowe TE KTORE PRAWDE W OCZY i USZY DAJA ,nie obawiając się konsekwencji,bedzie to sygnal,ze niewola się wzmaga .
  Jak na razie internet sluzy nam,jak i naszym wrogom ,bo na podstawie jego widza i wiedza KTO KIM JEST i NA CO GO STAC .
  Zaczna wam (niebezpiecznych dla globalu) nagminnie uszkadzać komputery i siec
  ( osobiście mnie tak uczyniono z trzema komputerami),będą wam uniemozliwiac dostawe internetu,beda robic wszystko by gdy bedziecie już na tyle NIEBEZPIECZNI DLA WROGA będą WAS „wyciszać” ,lub stwarzać inne NIEBEZPIECZENSTWA az do utraty zycia !
  Jednak NIE LEKAJCIE SIE ,otworzcie swe USZY i OCZY NA SWIAT i na to co się wokół Was dzieje .
  A dzieje się kazdego dnia wiele ,co smutne ZLEGO i KLAMLIWEGO !!!
  Jak choćby w nawiązaniu do tematu z Grecja i narodem greckim – ile tam faryzejstwa,KLAMSTW i prowokacji w tym pociągania ludzi za jezyk i dawania opinii.

  BADZMY POLAKAMI ,nie tylko „vidawskimi” i czytelnikami ,ZABIERAJMY GLOS W DYSKUSJI ,
  WZMACNIAJMY SIE i JEDNOCZMY ,nie tylko rodzinnie i towarzysko na „pejsbukach”,WCHODZMY NA FORA,ZABIERAJMY GLOS W DYSKUSJACH,POPIERAJMY LUDZI ,MADRYCH,DOBRYCH,SPRAWIEDLIWYCH,ktorzy ZYCIE SWE OPARLI NA PRAWDZIE i DOBROCI .
  Przeciez z „naszych klas” juz wyroslismy.
  BRONMY POLSKI i POLAKOW !!!
  POWODZENIA RODACY !

 • Krys on 13 lipca 2015

  Robercie piszesz ” Produkty greckie będą bardzo konkurencyjne cenowo i mogą zagarnąć europejski rynek” – jestem ciekawa kto za drachmy będzie chciał kupować grecki towar i kto będzie chciał im dostarczac niezbedne produkty z importu wiedząc ze nie otrzyma za nie zadnej waluty wymienialnej.

 • Robert on 13 lipca 2015

  Tak dobrze nie ma Krys.
  Handel rozlicza się w dolarze, a nie w drachmie czy innej walucie.
  Więc nie ma problemu.

 • marco on 15 lipca 2015

  Tak to wygląda!!!
  https://jerzyzyzynski.salon24.pl/656985,o-nonsensie-pomocy-unijnej

 • Robert on 15 lipca 2015

  marco o rządzie europejskim to kolejna ściema.

  Gdzie tu kłamstwo?
  My już mamy rząd europejski.
  Polska każdą narzuconą dyrektywę musi podpisać i wdrożyć.

  Ostatnio nakazują podpisać Polsce i kilku krajom, które nie zrobiły jeszcze tego – BRRD – to jest bail in dla banków.
  Jeżeli bank straci płynność, to unia bez zgody rządy ukradnie pieniądze klientom banków.
  Na razie mowa o depozytach powyżej 100 tys euro.

  Jeżeli tego nie podpiszemy to nałożą nam kary.
  Gdzie tu niezależność?

  Już istnieje rząd europejski w postaci Unii Europejskiej. Tylko mało kto sobie to uzmysławia.

 • Karlos on 16 lipca 2015

  Anne Applebaum – żona Sikroskiego – która właśnie wróciła była ze spotkania grupy Bilderberg (a to coś nam powinno mówić), soczyście rozpisuje się w Wyborczej, jak to Grecja jest przykładem braku solidarności, nieodpowiedzialności i trwonienia pożyczonych miliardów. To jest niesamowicie smutne i frustrujące. Wystarczy spojrzeć na kraje, które otrzymały „pomoc” z Banku Światowego. Wszystkie zostały zrujnowane i doprowadzone do bankructwa albo na skraj bankructwa. I jeszcze na koniec oskarżone o niegospodarność, bo przecież podobno „przejadły” hojnie podarowane miliony. Bardzo się boję o Grecję i niesamowicie mi ich szkoda. :-( Niestety my idziemy tą samą drogą. Tylko czekać, aż politycy zaakceptują TTIP. W ogóle się o tej strasznej umowie nie mówi! Prawie nie ma wzmianek w mediach na ten temat. Jestem wdzięczny, że przynajmniej prof. Leokadia Oręziak stara się ostrzegać nas przed tragicznymi skutkami, które może spowodować wprowadzenie tej umowy. Ale jej głos jest niestety dość osamotniony.

 • Super Mario, on 20 lipca 2016

  Panie Robercie, NIe do końca się zgodzę. a tym dodrukiem to jest bzdura i populizm.
  Zacznę od tego:
  1, Według Eurostatu 70 -80 centów w ramach Środków Europejskich wraca do najbogatszych krajów głownie Niemcy w postaci eksportu z tych krajów usłóg, materiałów, maszyn itd do krajów nowo przyjętych.
  2. Oparcie greckiej gospodarki na funduszach i środkach europejskich przy jednoczesnym przystąpieniu do Strefy Euro przyspieszyło tylko to co było nieuniknione. W zasadzie można spotkać określenie kredyt europejski. Ekonomiści doskonale zdawali sobie sprawę, że Grecja w gruncie rzeczy najbiedniejszy kraj EWG, czy teraz UE nie spełnił warunków brzegowych ws. wejścia do Strefy Euro – no i zaczął się dramat greckiej gospodarki.

  3. GRECKI MOST – Co to jest most, wszyscy wiedzą, Grecja tuż po przystąpieniu do UE dostała grant (jeden z wielu na budowę mostu) . Pieniądze wszystko poszło, ale mostu nie było. Powstała z tego niezła chryja, bo brak tego mostu stwierdziła specjalna Komisja z Brukselii. Postanowiono wtedy, że wdroży się procedury kontrolne mające na celu zapobieżeniu podobnym przypadkom. jak to wyszło to wiadomo. przypadek Greckiego Mostu był w latach 9–tych czyli długo długo przed Kryzysem. TAK WIĘC WIEDZIANO O PATOLOGIACH PŁYNĄCYCH, ALE NIEWIELE Z TYM ZROBIONO.

  4. Zwróćmy uwagę na model niemieckiej gospodarki – po pierwsze bardzo wysoka nadwyżka eksportu nad importem – co powoduje, że te pieniądze dodatkowo wspierają niemiecką gospodarkę bez zobowiązań dłużnych, ten pieniądz krążąc po niemieckiej gospodarce wspiera przede wszystkim procesy innowacyjno inwestycyjne, które z kolei na poziomie mikro umacniają i tak silną pozycję niemieckich przedsiębiorstw. Siła niemieckiej gospodarki opiera się na bardzo dużej nadwyżce eksportu, ale ten eksport wypracowują takie firmy jak VW, Mercedes, Bayer, BASF, Henkel, DB i wiele wiele innych, i które to firmy płacą podatki w Niemczech. Niemcy bardzo dbają o swoje przedsiębiorstwa np. przejecie kontroli nad Volkswagenem jest niemożliwe wątpliwym jest aby komuś idało się przejąć pakiet kontrolny, ale nawet gdyby i to się udało – to właściciel ma tzw. złotą akcję umożliwiającą pełna kontrolę nad przedsiębiorstwem – i nikt tego nie kwestionuje.
  Oczywiście nie byłoby to możliwe bez bardzo silnego sektora finansowo-bankowego, który również jest rozwijany czy tworzony przez firmy spoza tego sektora np. Volkswagen, który wspiera te firmy czy to we własnym kraju czy poza nim.

  5. Dodrukujmy pieniądze – to jest bzdura do kwadratu. W czasie 2 Wojny Światowej, jak głosi wieść gminna, Niemcy wpadli na pomysł dodruku funtów i zrzucenia ich na Wielką Brytanię podczas nalotów po to aby wywołać hiperinflację.
  Amerykanie mają dolara, ten słaby dolar z roku na rok traci na wartości, ale w dalszym ciągu jest to najsilniejsza waluta świata. Jak to jest możliwe, że w gruncie rzeczy słaba waluta może być silna. Analogicznie można to wytłumaczyć to tym, że silny dolar swego czasu wysadził z siodła Funta Szterlinga – utrata pozycji przez Funta Szterlinga było początkiem końca Imperium Brytyjskiego zaczęło rozsadzać je od wewnątrz i to po Pierwszej Wojnie Światowej – kiedy historiografia podaje, że Wielka Brytania u szczytu swojej potęgi.

  6. Może trochę historii – co było powodem pierwszej i drugiej wojny światowej, którą rozpętali Niemcy – zmiana istniejącego porządku świata na korzyść największej gospodarki Europy w okresie przed 1 Wojną Światową jaką były Niemcy. Otóż źródłem bogactwa Imperium Brytyjskiego był handel z Koloniami zwłaszcza tą najcenniejszą jaką były Indie. Przypomnę tylko, że w okresie przed rewolucją przemysłową Indie i Chiny były odpowiedzialne za więcej niż połowę PKB całego świata wystarczyło z jednej strony drenować te kraje jak i inne kolonie z tanich surowców i siły roboczej do własnych fabryk, a z drugiej strony sprzedawać koloniom gotowe produkty z ogromnym zyskiem w swojej walucie czyli funcie. jak na tamte czasy Anglia perfekcyjnie uzależniła gospodarczo swoje kolonie od swojej gospodarki. O handel z koloniami brytyjskimi toczyły się wojny (Słynne akty nawigacyjne). Tak więc kolonie były źródłem bogactwa dla krajów w których dokonała się rewolucja przemysłowa.

  Szczególnym przypadkiem koloni były Stany Zjednoczone – rdzenna ludność Indianie sukcesywnie była wypierana ze swoich ziem i zamykana w rezerwatach, temu towarzyszył masowy napływ emigrantów z Europy 19 wieczna Europa targana różnymi konfliktami i wojnami wyzbywała się najlepszych z najlepszych. Inną rzeczą jest to, że wielu z nich nie rozwinęłoby swojego talentu tak jak w USA lub w ogóle by go nie rozwinęło świetnym przykładem jest Nicola Tesla. Wiele wynalazków, które były odpowiedzialne za Rewolucję Przemysłową trafiło na podatny grunt w USA. I te zjednoczone, niegdysiejsza zbankrutowana kolonia holenderska a potem brytyjska dzięki swoim pionierom wytworzyła tożsamość i wspólnotę narodową. Ci pionierzy byli odpowiedzialny za American Dream który legł u podstawie rozwoju potęgi Stanów Zjednoczonych. Ciekawym przykładem są Zakłądy Samochodowe Forda i sztandarowy produkt czarny Ford T. Kiedy Amerykanie produkowali ponad 1 milion samochodów rocznie, Euuropa mogła przeciwstawić tej liczbie zaledwie 12 000 samochodów – – to była miara rozwoju, dobra luksusowe jakimi były samochody zaczęły być dostępne dla zwykłych ludzi.

  Dążenia niepodległościowe, a raczej chęć zrzucenia dominacji angielskiej wśród Amerykanów były na tyle silne, dodatkowe poprzedzone dynamicznym wzrostem gospodarczym (tempo 20 %), że w końcu powiedzieli nie Wielkiej Brytanii a pretekstem były wysokie cła na herbatę, które przelały czarę goryczy i spowodowały wybuch wojny niepodległościowej poprzedzonej Proklamacją Niepodległości. Stany Zjednoczone wkroczyły na ścieżkę bardzo dynamicznego wzrostu gospodarczego już przed Pierwszą Wojną Światową byli światową potęgą numer jeden. I jest to po dziś dzień. i to jest ciekawe że jedna z wielu kolonii zdołała tak sie po prostu rozwinąć. Po 1 Wojnie Światowej Stany Zjednoczone wytwarzały połowę światowego PKB.

  7. W dotychczasowym modelu rozwoju Rosji – Rosja pozostanie potęgą surowcową. Jeżeli Rosja faktycznie myśli o tym by odgrywać rolę w tym świecie musi wejść na drogę reform tak jak to zrobiły Chiny. Rosja do tej pory jest niepogodzona, że nie odgrywa takiej roli jak Związek Radziecki, ale musi ją drażnić, że w globalnym układzie geopolitycznym znaczy znacznie mniej niż Chiny. Co to znaczy wysadzić USA ze światowego przywództwa. Kiedy przyjrzymy się rosyjskiemu eksportowi to trzon jego stanowi ropa naftowa, gaz czy zboże, za to Rosja jest jednym z największym importerów dóbr luksusowych. Ale nawet i dzisiaj widać, że Rosja od tego modelu próbuje odejść, ale bez nowoczesnych technologii nie zwojuje świata. Tak naprawdę Rosja ma wszystko to aby być czołowym eksporterem, a np. masowo importuje żywność co w ogóle jest jakimś kuriozum.

  Aby wysadzić USA ze światowego przywództwa można tego dokonać jedynie na drodze militarnej czyli wojny – Zarówno Chiny jak i Rosja nie mają takiej siły. Owszem budżet wojskowy Chin jest wysoki, ale w dalszym ciągu Chiny nie dysponują takim sprzętem jaki ma USA – jednak sam fakt, że chińska armia zbroi się na potęgę, co więcej, ma stosunkowo duże rezerwy aby te zbrojenia zdynamizować i to przynajmniej dwukrotnie. I aby te cele zrealizować szybko, trzeba montować różne sojusze czasem egzotyczne, tą wojnę można niekoniecznie prowadzić tradycyjną bronią, czołgi samoloty, czy lotniskowce. Zasadniczym pytaniem jest – to -co zrobić aby zneutralizować siłe konwencjonalnej broni. Nawet druga wojna światowa była świadkiem zastosowania broni inteligentnej i to dosłownie, co zaskoczonego wroga wprowadziło w osłupienie.

  8. na koniec pytanie USA zostają wysadzone ze światowego przywództwa , następuje nowe przywództwo i nowy porządek – i co dalej – czy to tylko odwrócenie ról – sądzę że nowe przywództwo może okazać się niedostateczni silne chociażby z uwagi na podzielony świat arabski, wielokulturowość i wewnętrzne antagonizmy. w obecnym układzie poza Chinami i Indiami reszta niezadowolonych krajów nie jest w stanie dorównać poziomowi najbogatszym krajom.

  9. dodrukowywanie pieniędzy ma sens wtedy jak się jest USA, gdzie dolar jest walutą na rynkach energetycznych (petrodolary), walutą transakcyjną na rynkach finansowych, czy tak jak teraz na rynkach derywatów. Oczywiście korzystają na tym USA, a wkurzają sie Chiny kiedy im USA dodrukowało na wykup obligacji bilion dolarów.
  Konkluzja jest prosta czy słaby czy silny dolar – ale ten dolar nie ma sobie równych i nie ma z kim przegrać .

 • Super Mario, on 20 lipca 2016

  Co do greckich długów i ich umorzenia. Nie jest tajemnicą tak jak to miało miejsce w przypadku FOZZ instytucje finansowe sprzedają długi tak jak w przypadku Polski nawet za 1/3 ich wartości innym uprawnionym podmiotom .
  Obecna pomoc dla Grecji nie przynosi rezultatów, gdyż te środki idą głownie na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

 • Robert on 20 lipca 2016

  Aby zrozumieć emisje pieniądza musisz odrzucić, to wszystko co wiesz i nie podawać żadnych przykładów gospodarek po II wojnie światowej.

  Druk pieniądza, który stosuje system finansjera, a druk w nowej ekonomii, to dwa różne mechanizmy, a łączy je tylko słowo „druk”.
  Dlatego znacznie lepiej używać słowa: emisja pieniądza.

  1 – Jednym z nielicznych przykładów sukcesu państw po II wojnie światowej jest USA. Do wojny w Wietnamie trzymała reżim. Wtedy na druku pieniądza zbudowała potęgę.
  2 – Niemcy nie są dobrym przykładem rozwoju, ponieważ jako nieliczny kraj zyskuje na Unii kosztem drugorzędnych krajów – proszę poczytać na ten temat.
  3 – Tutaj na wideo przedstawiłem czym jest emisja pieniądza – https://szokwiedzy.pl/zostalismy-zniewoleni-ekonomicznie/

  proszę posłuchać, zrozumieć i nie propagować kłamstw finansjery o emisji pieniądza.
  Proszę sobie wbić do głowy, że każda gospodarka potrzebuje:
  – kontroli nad emisją pieniądzem
  – kontroli nad podażą pieniądza
  – regulowanie pieniądza w obiegu: tu proszę sobie poczytać na czym polega podaż pieniądza i kto ją kontroluje. To jest krok do zrozumienia druku.

 • Super Mario, on 20 lipca 2016

  Panie Robercie,
  O tym akurat nie napisałem , ale ja wiem że 1-2 procent fizycznego pieniądza to monety albo banknoty, reszta pieniądza to pieniądz kreowany przez banki czy jak Pan woli pieniądz elektroniczny – pieniądz którego realnie nie ma (nie postaci fizycznej), ale funkcjonuje jako zwykły pieniądz. Tak więc klasyczna definicja pieniądza odpowiada za za góra 2 do 5 procent tego pieniądza. Co więcej kalsyczne pieniądze nie są więcej warte od papieru czy monet na których są bite/drukowane.

  Ten mechanizm nazywał się Rezerwa Cząstkowo – początkowo banki mogły wykreować nie więcej niż 3 % tego co jest w skarbcu, obecnie mogą wykreować 10-krotność tego co jest w skarbcu. W USA trzymano pewien rygor zwłaszcza po Wielkim Krachu, aby nie dopuścić do tego co się stało, jednak niestety powrócono do tego co było przedtem.

  2. W przypadku Grecji zapomniałem napisać o dwóch istotnych rzeczach – nie można prowadzić samodzielnej polityki gospodarczej bez własnej polityki pieniężnej. Wprowadzenie Euro do tego się sprowadza.

 • Robert on 20 lipca 2016

  Pełna zgoda :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *