Balcerowicz głupoty gada…

Lesze Balcerowicz

Leszek Balcerowicz w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie wypowiedział się w kilku kluczowych sprawach. Przeprowadził frontalnych atak na Putina. Nie bronię Rosji, ponieważ w niczym nie różni się od działań zachodu, ale nie mogę zgodzić się z panem Balcerowiczem w szerzeniu nieprawdy.

Wybrałem trzy kontrowersje, z którymi się nie zgadzam:

1 – „W USA nastąpiła istna rewolucja gazu łupkowego i obecnie Stany produkują więcej gazu niż Rosja, ale eksport jest zablokowany. To może się zmienić jedną decyzją prezydenta. I powinno się zmienić”.

USA jest w dalszym ciągu importerem gazu. Jego złoża topnieją, a co najważniejsze jego wydobycie jest dużo droższe od tradycyjnego. Cena jednostkowa mmbtu wydobycia gazu łupkowego z kosztami związanymi z kompresją, upłynnieniem, transportem kształtują się na poziomie 6 USD/mmbtu. Cena transakcyjna gazu niełupkowego to około 4,5 dolara/mmbtu. Czyli produkcja gazu łupkowego w USA jest nieopłacalna. Gdyby USA miało zalać Europę gazem i spowodować bankructwo Rosji, to albo cena gazu z łupków dla końcowego klienta byłaby 40-80% wyższa od i tak drogiego rosyjskiego, albo FED musiałby sponsorować całą imprezę.

2 – „Gospodarka rosyjska w o wiele większym stopniu zależy od zachodniego kapitału niż Zachód od rosyjskiego. Banki rosyjskie… [śmiech] ogromnie są zależne od rynków kapitałowych Zachodu. I to jest następna dźwignia.”  

Oczywiście, że systemy bankowe są powiązane między sobą i banki rosyjskie w pewnym stopniu są zależne od finansjery czyli jak powiedział ładnie pan Balcerowicz „zależne od rynków kapitałowych Zachodu”. Tylko pan Balcerowicz nie mówi już o dalszych możliwościach Rosji.

W sytuacji realnej wojny finansowej, Putin może odciąć się od systemu finansjery bez katastrofalnych konsekwencji dla kraju, czego nie może uczynić ani Polska, ani Niemcy czy USA.

Właśnie kraje BRICS są odpowiedzią na zależność od zachodu. Przypominam, że pięć krajów BRICS zajmuje razem 26 procent powierzchni lądów ziemi, a populacja stanowi 41 procent jej ludności. Ich gospodarki wytwarzają ok. jedną piątą PKB całego świata.

Dlatego Rosja nie jest przyspawana do systemu zachodniego. Putin ma alternatywę. W każdej chwili mogą wypuścić walutę transakcyjną w obrębie BRICS-u. Chyba pan Balcerowicz nie ma żadnych wątpliwości o istnieniu opracowanego projektu nowej waluty tych państw.

3 –„Rosja będzie się staczać”.

Jeżeli Rosja będzie się staczać, to razem z USA i zachodem.

Pan Balcerowicz uważa, że Rosja to zaciemniony kraj, który przez ostatnie lata pił wódę i tańczył.

Zdecydowanie nie.

Siła krajów BRICS to obligacje USA i rezerwy dolarowe. Opisywałem ten temat w tym artykule – „Komu służyć Rosji czy USA ?”.

Chiny i Rosja znakomicie zabezpieczyły się przed atakami finansjery. Pokazała to wojna o Syrię i Iran, czyli o strategicznych partnerów krajów BRICS. Gdyby USA wygrało te wojny czyli zdobyło wpływy w Syrii i w Iranie, to dzisiaj państwo rosyjskie byłoby bankrutem.

Możemy zaobserwować, że w kluczowych bitwach, Rosja i Chiny wygrywają z finansjerą, a teatr związany z sankcjami ukraińskimi, który obecnie trwa jest klaunową rozgrywką. Za kilka miesięcy wszystko ucichnie.

Moim zdaniem, zachód jak nazywa przeciwnika Rosji pan Balcerowicz jest już za słaby, aby mógł pokonać kraje BRICS. Tendencja jest całkiem odmienna. Finansjera atakuje oponentów wszystkimi środkami, ponieważ być może odczuwa swoją słabość.

Rosja i Chiny mogą spokojnie punktować i precyzyjnie atakować przeciwnika, zachód ma coraz mniej argumentów. Dlatego pozostają im tylko militarne rozwiązania. Niestety to są konsekwencje beznadziejnej polityki amerykańskiej prowadzonej przez ostatnie dekady. W pewnym momencie uwierzyli, że nie mają opozycji, a opozycja jest już silniejsza od głównodowodzących.

Panie Balcerowicz zamiast o Putina powinien martwić się o Polskę, a w szczególności o polskie firmy, które w tym konflikcie tracą zyski. Jest to efekt katastrofalnie prowadzonej polityki względem Rosji.

Problem nie leży u naszego sąsiada tylko na naszym podwórku.

źródło: biztok.pl

 

Bóg, Biblia, Chrystus, Jeszu, jezus Chrystus Robert Brzoza

 

 

Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

2 Responses to “Balcerowicz głupoty gada…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *