Banki w Polsce są baaaaardzo bogate. Mają 90 mld nadwyżki

Złotówka

Przyznaję, minister Mateusz Morawiecki stara się. Przygotował ładną prezentację rozwoju Polski. Rozumie, że długo nie pociągnie na wzroście gospodarczym. Paliwo napędzające rozwój kończy się, wypala.

Czy plan Morawieckiego niesie nadzieję na realny, silny wzrost płac i zysków firm?

Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

Minister Morawiecki przygotował pracę, która świetnie nadaje się na obronę magisterki na studiach. Jednak prace magisterskie często są oderwane od rzeczywistości. I w takiej materii porusza się obecny rząd.
Minister Morawiecki dzielnie broni… systemu międzynarodowego bankiera. Jego pomysły są miałkie i nie pomogą Polakom wyjść z biedy europejskiej.

„Biedne” banki mają… 90 mld nadpłynności

Zacznijmy od banków działających na terenie Polski. Pan Morawiecki ujawnił interesujące dane. Banki mają… 90 mld złotych nadpłynności.

Banki

Czy coś w tym złego, że banki opływają w gotówkę?

Nie.

Jednak dlaczego tak płaczą.

Skoro Marek Belka wyliczył, że na ustawie frankowej system bankowy straci ponad 40 mld złotych, to zapytuję: i co z tego?

Jeżeli ktoś pracuje dla finansjery, to powie „banki stracą”, jeżeli ktoś patrzy uczciwie na problem kredytów frankowych to powie: „banki oddadzą część zagrabionych pieniędzy”.

Proszę również zauważyć, jak lichy jest plan ministra Morawieckiego. Wymarzył sobie zainwestować kwotę 1 bln złotych.

Ładnie brzmi.

Tylko skąd weźmie te pieniądze?

Wydedukował sobie, że zgarnie… z cudzych kieszeni.

Polacy są biedakami

Proszę zauważyć, jak chełpią się medialni finansiści i media głównego nurtu, gdy podnoszą średnią krajową. Główny Urząd Statystyczny twierdzi, że pracownicy w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób, zarabiają >> średnio << 4515,28 zł.

Ładny pieniądz.

A co wynika z danych ministra?

wynagrodzenia

Połowa Polaków zarabia poniżej 80% średniej krajowej, a 30% Polaków zarabia około 60% średniej krajowej.

Oczywiście, mówimy o kwotach brutto.

Należy do tego dodać kolejne cyfry. Około 1,3 mln Polaków zarabia na rękę… 1355 złotych.

To już jest stan biedy, kolonializmu Polski, efekt sprzedajności wszystkich rządów po 1990 roku.

Rozdawnictwo czy dywidenda społeczna?

Przeznaczenie 500 złotych na dziecko, może wywołać krzyk oponentów: „nie można szastać publicznymi pieniędzmi”.

Ale również zachwyca propagatorów nowej ekonomii.

500 złotych

Wiemy, że co roku polska gospodarka potrzebuje extra około 100 mld złotych. Mniej więcej tyle złotówek jest wysysane przez: inflację, wzrost gospodarczy i odsetkowość.

Program 500 plus uzupełnia tę kwotę. Do gospodarki dostanie się ponad 20 mld złotych. Rodziny żyjące poniżej średniej krajowej, bardzo szybko wydadzą otrzymane pieniądze.

I o to chodzi.

Jeżeli chcemy dystrybuować pieniądze, to tylko do najbiedniejszych, ponieważ oni zawsze je skonsumują. Dzięki temu wzrośnie cyrkulacja pieniądza, co ma astronomiczne znaczenie dla rozwoju gospodarki.

Popatrzmy na program 500+ jako namiastkę dywidendy społecznej, która należy się każdemu obywatelowi. W Finlandii wynosi 800 euro na każdą osobę, w Szwajcarii dyskutują nad kwotą 2,500 franków.

Jak to podsumować?

Nie liczę na cuda płynące z obozu PiS. Za dużo tam bankowców, osób powiązanych z instytucjami finansjery. Być może przyszły parlament wprowadzi nową ekonomię, odzyska kontrolę nad podażą złotówki, wdroży drugą walutę, wyeliminuje zbrodniczy zapis Kwaśniewskiego mówiący o zakazie finansowania wydatków z NBP.

To są podstawy, o które musi walczyć rząd. Bez tych elementów rząd PiS obniży dla ludu jeden podatek, aby za chwilę po cichu podwyższyć dwa kolejne.

Nie da rady inaczej panie Mateuszu Morawiecki. Albo kasę weźmiecie z kieszeni Polaków, za co powinno być…więzienie, albo w końcu zabierzecie międzynarodowemu bankierowi narzędzia, dzięki którym gospodarka, płace, zyski firm naturalnie poszybują w górę.

Innej drogi nie ma. Albo oszukiwanie i grabież społeczeństwa albo walka.

źródło: „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”

 

Brzoza Robert RobertBrzoza.pl  Polski Portal Informacyjny

P.S. Zobacz niesamowite komentarze o polityce, geopolityce, inwestycjach pod bezpłatnym wideo – „Aktualna analiza geopolityczna” – LINK

Formularz z NeTeSFoto: Photo credit: dgaszczyk via Foter.com / CC BY

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *