Dlaczego niszczą polski węgiel?

coal700

Coś niedobrego dzieje się w branży węglowej. Mam takie wrażenie, że kilku ważniaków zdecydowało przejąć polski węgiel, a przekupny rząd realizuje ich wytyczne. W przeciwnym razie trudno zrozumieć likwidację kilku kopalń w sytuacji, gdy węgiel jest naszym strategicznym surowcem.

W co gra PO i PSL?

Kto im płaci za tak niekorzystne ustawy?

Wiele pytań do rządu

Jak to możliwe, że Niemcy dopłacają do swoich kopalń ponad 1 mld euro, a rząd polski zamyka kopalnie?

Dlaczego są chętni na zakup kopalni, a rząd nie ma pomysłu na naprawę branży węglowej?

Dlaczego w innych państwach Europy opłaca się wydobywać węgiel, a w Polsce nie?  

Czy nie ma polskiej myśli ekonomicznej, która ustaliłaby zasady i wskazała pomysły wydobycia kopalń z trudnego położenia?

Pracownicy branży węglowej mówią, że kopalnie sprzedają węgiel o połowę taniej, niż wynosi cena rynkowa. Kto zabiera drugą połowę?

Jak to możliwe, że węgiel z Rosji jest tańszy od polskiego?

Dlaczego rząd nie zablokował importu węgla z Rosji?

Mamy rekordową ilość urzędników, a jedynym pomysłem na usprawnienie branży jest zamykanie kopalń. Niech PO przeanalizuje, jak USA zbudowała niezależność energetyczną, poprzez inwestycje w łupki.

Każdy kraj dba o krajowy dostęp do surowców, a Polski rząd chce zabrać nam ostatnie elementy niezależności.

Dlaczego rząd nie che ratować kopalń?

Musiała zapaść decyzja na szczeblu międzynarodowym o sprzedaniu węgla zachodowi. Nie wykluczam też sytuacji, w której lata temu za przydzielane kredyty z MFW rządy zobligowały się do oddania węgla w prywatne ręce. Wiemy dokładnie od byłego, głównego ekonomisty Banku światowego, Josepha Stiglitza, jak MFW przyznaje kredyty. Państwo podpisuje ponad 100 tajnych dokumentów, w których zobowiązuje się do sprzedaży majątku.

Moim zdaniem w branży węglowej dzieje się to samo co z żywnością sztucznie modyfikowaną GMO. Powoli ale systematycznie wprowadzane są ustawy przeciwko Polsce i Polakom. Plan rządu polega na likwidacji kopalń, których nie życzą sobie inwestorzy i odsprzedanie najlepszych z nich, korporacjom. Efektem będzie zmonopolizowanie rynku i dyktowanie wysokich cen. W taki sposób działa wiele branż w Polsce, które zostały zniszczone po 1990 roku.

Co należy zrobić z polskim węglem?

W konstytucji powinny być wypisane strategiczne branże, których nigdy nie wolno oddać w prywatne ręce.

Taką branżą niewątpliwie jest węgiel, który daje nam niezależność surowcową.

Należy powołać instytucje, która będzie miała duże możliwości działania. Od uratowania kopalń do ich likwidacji. Wcale nie uważam, że kopalnie mają być dofinansowane z budżetu państwa. Wprost przeciwnie, kopalnie mają osiągać wysokie zyski ze sprzedaży produktów  w Polsce i za granicą.

Również nie uważam, że należy oddać zarządzanie kopalń w ręce pracownicze. To byłby duży błąd. Pracownicy nie mają kwalifikacji do zarządzania biznesem. Do prowadzenia przedsiębiorstwa potrzebni są dobrze opłacani managerowie, którzy będą chcieli przyjść z innych branż do górnictwa.

Instytucja węglowa powinna wyznaczyć biznesowe zadania każdej kopalni. Należy dać czas i wszelką wiedzę zarządom firm wydobywczych. Dopiero kiedy przez długi okres czasu nie będą przynosić zysków, wtedy możemy rozpatrywać wariant likwidacji.

Górnicy, pracownicy kopalń, zarządy powinny wiedzieć co od nich wymaga rząd poprzez powołaną instytucje węglową. Muszą znać cele oraz miejsce, w którym znajdują się w procesie realizacji końcowego celu. Każdy pracownik kopalni powinien wiedzieć, w jakiej kondycji jest jego pracodawca.

Jeżeli przedstawimy klarowne zasady zarządzania kopalniami, to nie będzie problemu z ich rentownością. Jeżeli odrzucimy pośredników, to cena węgla będzie dużo tańsza niż obecnie. Osiąganie zysków, równa się ograniczaniem kosztów i takie działania musi podejmować każda firma wydobywcza.

W przypadku, gdy Unia Europejska będzie nakładała kary za zanieczyszczanie środowiska, to najpierw niech załatwi problem z prawdziwymi trucicielami czyli z Chinami i z USA.

Im szybciej pokażemy gest Kozakiewicza rządowi, Unii Europejskiej i całej przekupnej mafii politycznej, tym szybciej osiągniemy normalność w Polsce.

,
. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. 11 raportów/ebooków do pobrania. Teraz 1 Poziom za 25 zł => za darmo  SzokWiedzy.pl.

Photo credit: leppre / Foter / CC BY

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

13 Responses to “Dlaczego niszczą polski węgiel?”

 • Gutek-zolnierz polski on 15 stycznia 2015

  Dlaczego niszcza polski wegiel (proszę dodac kto) ?

  POLSKE NISZCZA MIEDZYNARODOWI ZLODZIEJE !
  Nie tylko wegiel ,bowiem zaczelo się to dawno od likwidacji PGR-ow i wtedy tym ludziom pracującym na państwowej ziemi NIKT z POLAKOW NIE POMOGL !

  Pozniej zaczęto likwidować POLSKA WIES – nikt nie pomogl a nawet zaszkodzil ,bo spodobal się UNIJNY JEWROKOLCHOZ !!!

  Jak likwidowano wszystko co POLSKIE/PANSTWOWE/NARODOWE madrym dodawać nie trzeba ,wymyślono słowa-klucze PRYWATYZACJA i RESTRUKTURYZACJA (obloda nad oblodami) !

  Pozniej dano wolna droge ZLODZIEJOM PRZYBYWAJACYM DO POLSKI i PICU na DZIEDZICU !

  Tak powstawaly wszelkie pomioty diabelskie,ktore dziś wladaja Polska i teraz wyrywają już wszystko nie tylko co na ziemi POLSKIEJ ale i pod ZIEMIA .

  Już dawno cwierkaly jaskolki komu sluza spolki i „farbowane kompanie”,agencje mienia,POSREDNICY WSZYSTKICH i WSZYSTKIEGO,MISTRZOWIE HANDLU ZLODZIEJSKIEGO,KUPCY KRAJOWI i ZAGRANICZNI,RZADY,SEJMY,SENATY po PODSTAWIONYCH PREZYDENTOW !!!

  Ale co się stało z POLSKIM WEGLEM to panie Robercie trzeba zasiegnac opinii samych gornikow tych co dziś strajkują na dole w kopalniach slaskich i trzeba dac korektę w/w treściach,ze nie polowa a tylko 1/5 z polskiego wegla zostaje dla nas ,DLA POLAKOW.

  GORNICY MOWIA WPROST :
  Tona wydobyta za 200 złotych sprzedawana jest przez posrednikow w Polsce (za granice może więcej ,tego nikt się nie dowie) za TYSIAC ZLOTYCH !!!

  Wiec pytam :
  CZY MY POLACY UMIEMY LICZYC i STWIERDZAC KTO i ILE NA NAS ZARABIA ???

  I tak jest z każdym POLSKIM UROBKIEM /TOWAREM !

  Wiec czas brac się za ZLODZIEJI,KLAMCOW,OSZUSTOW,WSZELKICH POSREDNIKOW i BANDYTOW .

  POLACY WSZYSTKICH MIEJSC SWEGO BYTU POWIEDZCIE W KONCU STOP DLA PROCEDERU ZLODZIEJSKIEGO W POLSCE od dolu do góry przez rząd,sejm,senat,prezydenta ,którzy na ten proceder pozwalają !

  PRECZ ZE ZLODZIEJAMI i ICH SLUGAMI W POLSCE .

  NA WSZELKIEGO WROGA POLSKI i POLAKOW –
  MARSZ choćby z kilofem i pala w rece !!!

  Wojska już nie mamy ,POLSKE i POLAKOW ROZBROJONO,wiec bronic się możemy już tylko sami.
  NIGDY NIE JEST ZAPOZNO !

  MLODZI – POLKI i POLACY POLSKA DO WAS NALEZY ,
  WALCZCIE O NIA ,BRONCIE WSZYSTKIEGO CO POLSKIE !!!

  BUDUJCIE SWOJA PRZYSZLOSC !!!!!!!!!!!!!!

 • Gutek-zolnierz polski on 15 stycznia 2015

  A WY ,którzy BANDYTOW i ZLODZIEJI OCHRANIACIE w mundurach i bez wiedzcie ,ze i dla was przyjdzie dzień zaplaty !
  Dzis ich ochraniacie ,woda,gazem, z pala idziecie NA POLAKOW ale ZLO JAKIE w TEN SPOSOB WYRZADZACIE nie będzie wam darowane ,to wszystko odbije się tez i na waszym bycie,na bycie waszych dzieci i wnukow !

  OCHRANIACZU,STRAZAKU/STRAZNIKU/POLICJANCIE obróć pale przeciwko LOTROM i WSZELKIM ZLODZIEJOM od dolu do góry az po straz marszalkowska,ktora pilnuje p-oslow obradujących noca po zlodziejsku (gdy inni ucziwi ludzie spia snem sprawiedliwego),nie plamcie sobie rak i GODLA POLSKIEGO !
  PRZESTANCIE IM SLUZYC ,czas już na to .

  CALY POLSKI NARODZIE ZJEDNOCZ SIE I BRON SWOJEJ SUWERENNOSCI ,
  NIE DAJ SIE ZNIEWOLIC !!!

  POLSKI ZOLNIERZU w MUNDURZE i bez w rezerwie
  POWSTAN DO OBRONY POLSKI !!!

  Nawet ty w stanie spoczynku podpierający się laska ,wal po odstających uszach ,garbatym nosie i obcym złodziejskim pysku ROZKRADAJACYCH NASZA OJCZYZNE i
  MATKE POLSKE !!!

  TO ROZKAZ DLA CIEBIE ZOLNIERZU :
  NA WROGA MARSZ,TO TWOJ ZOLNIERSKI OBOWIAZEK DO KONCA ZYCIA !!!

 • kinga on 15 stycznia 2015

  a ja myślę, że jednak jest za późno. Za długo przymykamy oczy, zbyt wygodnie wierzyć nawet w „gruszki na wierzbie”, zbyt wygodnie gdy ktoś za nas pomyśli. My już jesteśmy tylko robotami, bez woli i myśli własnych, za to możemy wybierać w modelach, markach i kolorach- staliśmy się przerażająco żałośni….
  Nikogo nie chcę tym obrazić, ale widzę co stało się z ludźmi wokół mnie, moimi znajomymi, przyjaciółmi, rodziną, jak bardzo chcą spać, nie widzieć i nie słyszeć lub jak bardzo czują się bezradni. Wpadliśmy niestety wszyscy w matrixową pułapkę, a kajdany zacisnęły się zbyt mocno

 • Gutek-zolnierz polski on 15 stycznia 2015

  Nigdy nie jest za pozno,tak w mysleniu jak i bytowaniu .

  Aby ludzi wybudzić z letargu lub hipnozy potrzeba w pierwszej kolejności dac ku temu impuls.

  Dzisiaj cale narody sa ZASTRASZANE !
  Uwierzyli w moc tych co STRASZA !
  A to kolosy na glinianych gowniarskich nogach !!!

  Ostatnie przykłady z demonstracji w slaskiej kopalni filmowanej na okraglo i ukazywane na krótkich filmach dokumentalnych – pokazane jest jak w pewnym momencie pojedynczy młodzi ludzie (szkoda,ze niektórzy pijani i bezwładni) ruszyli na potrojny kordon młodych policjantow, na ogonach których stali ich posiwiali dowódcy „bohaterzy” wydając im tchorzowsko rozkazy chowając się za plecami podwładnych,zachecajac do szturmu na bezbronnych.
  Na te rozkazy młode „mieso na ubicie” ruszylo na demonstrantów i otrzymalo odpowiedz tłumu nieskoordynowanego – był moment,ze zwarli się „jak pod Grunwaldem” ale co z tego,ze cala reszta demonstrantów nie ruszyla z pomocą dla golorekich i swa masa nie zepchnela „mieso na ubicie” do gabinetu rzadzacej władzy i niepogonila strachliwych wodzow choćby do piwnic gdzie nalezalo ich zamknąć i nic wiecej .

  Oto obrazy „polskiej jedności” czyli co to mnie obchodzi gdy innych tluka ,leja woda i pala w oczy gazem – mnie jest dobrze ,to nie mój problem ,to problem gornikow – to tak ma wygladac POLSKA JEDNOSC NARODOWA ???
  albo
  Eleganciki pod wasikiem lub bez pozal się Boze ZWIAZKOWCY (którzy sa odpowiednio dobierani i instruowani przez chlebodawcow) zachecaja i organizują „strajk pod ziemia gornikow” (debilstwo do potęgi !) ,zamiast jak najszybciej wyjść ze szczurzej jamy i pojsc z kilofami na biura pasi- brzuchow SPOLKOWYCH .
  lub
  na wzor zachodni makazuja deptać z flagami i transparentami w „kolko baranie” i klepanie cyrkowych zawolan demonstracyjnych – o czym to swiadczy ?

  O debilnym strajku ,demonstracjach przetestowanych w innych ciemiężonych krajach celem wyladowania się i znuzenia – nic więcej nie dajacego !

  OTO BUNT LUDU PRACUJACEGO WSPOLCZESNEGO SWIATA DEMO-KRACJI !! !
  Na dodatek wszystkiego zony polskich gornikow wysylane sa do Warszawy ,do kogo i po co ?
  I to sa związki zawodowe ?
  Nie, to kolejne oczarowania typu „bolki i jolki” .

  GDZIE ROZUM i LOGIKA POLSKIEGO NARODU ???

 • sceptyk on 15 stycznia 2015

  Pytanie dlaczego wszystkie ustawy przepychają w Sejmie nocą?

 • Robert on 15 stycznia 2015

  Typowy pracownik biurowy w nocy śpi.
  Z tego wynika, że łajdaczą siebie i Polskę.
  Myślą, że w nocy nie widać ich brudów.

 • sceptyk on 15 stycznia 2015

  Tylko że to pracownik biurowy na nich głosuje, aby utrzymać takich urzędasów jak on. Błędne rozumowanie panie Robercie, raczej ludzie zmęczeni po codziennej pracy fizycznej śpią ino gwiżdżą.

 • Przemyslaw Mach on 15 stycznia 2015

  bo nocą się przyjemniej głosuje lepszy klimacik a kopalnie jak to kopalnie znikną jak wszystko w tym 52 stanie usa

 • Arni on 15 stycznia 2015

  Pracownik biurowy zawsze będzie na nich pracował, bo te męty, to dobroczyńcy. Proszę zauważyć, że rozrastająca się w Polsce biurokracja, to przede wszystkim wszelkiego rodzaju pociotki i znajomi króliczka. Ludzie ci za to że za siedzenie za biurkami i nie odpowiadanie za nic, biorą pieniądze o których większość Polaków może sobie pomarzyć. I choćby z tego powodu urzędnicy ZAWSZE będą głosować za obecnym niewoloniczym systemem, niezależnie zresztą jakiego koloru będzie.

 • Leszek Sosiński on 15 stycznia 2015

  Tak chazarscy żydzi zniewalają POlskę,Juz wielki patriota Polski R Dmowski pisał że Zyd to zguba narodu,To żydomasoneria żadzi całą UE,A że Polska to kraj najbardziej Kat chrześcijański,i niszczą nas ekonomicznie,Byłem zawiedziony i zażenowany jak jeden z liderów opozycji w Sejmie świętował Chanuki,i żadnej reakcji negatywnej ze strony niezależnych posłow,Media zajmują się homosiami,lesbijkami,jak wprowadzic gender do przedszkoli,Tacy przebierańcy jak Bartoszewsk a szczegolnie A Michnik,Kwaśniewski Buzek To zdrajcy narodu Polskiego,to chazarscy bandyci Talmud jest ich wykładnią relig,EW JANA 8;40:45,

 • Gutek on 16 stycznia 2015

  Zbierac podpisy na referendum NARODOWE,ono tylko może przyspieszyc wybory POLSKEGO SEJMU (senat do likwidacji),RZADU i PREZYDENTA .
  W referendum OPOWIEDZIEC SIE ZA RZADZENIEM KRAJEM/POLSKA BEZPARTYJNIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  POLSKA DLA POLAKOW !

  Obcy chcący zyc w Polsce MUSZA SIE PODPORZADKOWAC POLAKOM i NAUCZYC SIE WSPOLZYC w OPARCIU o POLSKIE PRAWA i PRAWORZADNOSC !

  PO WYBORZE POLSKIEGO SEJMU,RZADU i PREZYDENTA DOKONAC NATYCHMIASTOWEGO WYJSCIA Z UE (JEWROKOLCHOZU) !!!

  WALCZMY O POLSKA WOLNA i SUWERENNA !
  WROGOW NASZYCH USUNAC Z POLSKI !!!

  To zadania dla MLODYCH POLEK i POLAKOW ,
  BUDUJCIE POLSKE DLA SIEBIE ,SILNI i MLODZI,
  WRACAJCIE DO SWEJ OJCZYZNY POLSKI,
  BUDUJCIE JA i ROZWIJAJCIE !!!

  TO WASZA PRZYSZLOSC !

  POLACY WSZYSTKICH MIEJSC ZAMIESZKANIA LACZCIE SIE,DZIALAJCIE !!!

 • Piotr on 18 stycznia 2015

  Polacy musza wyjsc na ulice? jacy Polacy wiekszosc chcacych cos zmienic w swoim zyciu poszla na latwizne i wyjechala za granice, tych co zostali nie ma kto zmobilizowac i zorganizowac!
  Nikt nie wyjdzie zmieniac kraju sam z siebie , nawet jak ktos zrozumie co sie u nas dzieje. Tu jest potrzebny lider i ci co wyjechali, zostali ci co nie maja sily zmieniac kraju i ci co takiej potrzeby nie czuja

 • Lukasz Majewski on 19 stycznia 2015

  Robercie,
  myślę że odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w tym artykule:
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/847213,gornik-o-oszustwach-w-kopalniach.html,1,2

  Górnictwo jest w 25% niszczone przez (bez obrazy) zwykłych, prostych i rozszczeniowych górników, którym po prostu „się należy.

  Następne 25% to związki zawodowe, które dbają tylko o to żeby im się zgadzało. Związki z zasady nie są złe, ale 250 różnych organizacji w samej kopalni węglowej to patologia.

  Patologią jest również to że nie można zwolnić górnika „bo mu się należy”

  Kolejne 25% to złe zarządzanie z powodu tego że górnictwo jest Państwowe i nikt nie dba o bilanse.

  Nie hejtujcie koledzy. Możemy kulturalnie podyskutować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *