Dobra wiadomość: Tańsze Kredyty

nbp

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Jest to dobra informacja dla kredytobiorców.

Obniżki są nie byle jakie.

RPP mocno przestraszyła się obecnej sytuacji gospodarczej kraju, ponieważ tak niskich stóp procentowych nie było w Polsce. 

Stopa referencyjna wyniesie 2,00 proc. w skali roku (dotychczas 2,50 proc.), lombardowa 3,00 proc. (dotychczas 4,00 proc.), depozytowa 1,00 proc. (dotychczas 1,00 proc.), a stopa redyskontowa weksli 2,25 proc. (dotychczas 2,75 proc.)

Co te cyferki oznaczają ?

Osoby zadłużone w bankach interesuje tylko jedna wartość z wyżej podanych, czyli stopa lombardowa.

Zmniejszono ją o jeden punkt procentowy. Wbrew pozorom jest to spora obniżka, ponieważ zmniejszą się znacznie raty kredytu. Obniżenie oprocentowania kredytu o 0,25 pkt. proc. oznacza ratę niższą o około 13-15 zł miesięcznie w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł.

Ten jeden punkt procentowy powinien odczuć każdy kredytobiorca, ponieważ w Polsce kredyty udzielane są na stopie ruchomej. Kiedy stopa procentowa idzie w górę, Twoja rata również i odwrotnie. 

O ile powinna zmniejszyć się rata kredytu ?

Stopa kredytu ustalana jest poprzez prosty mechanizm: stopa lombardowa razy cztery. Do tej pory wynosiła 4%, więc kredyty zaczynała się od 16%. Teraz wynosi 3%, więc odsetki kredytowe powinny spaść do 12%.

To jest teoria. Praktyka może być różna, ponieważ niestety, ale lobby bankowe rządzi.

Banki poniosą straty

Tak, to prawda. Na tej obniżce stracą banki, ponieważ oprocentowanie kredytów powinno zmniejszyć się do 12%.

Już widzę wystąpienia ekonomistów z poważną miną przestrzegających przed upadkiem banków w Polsce. Do tego dochodzą frankowicze, którzy coraz dobitniej walczą o obniżenie rat frankowych ze względu na niekorzystny kurs franka szwajcarskiego.

Proponuję, abyście notowali wszystkie osoby, które będą broniły banków.

Dlaczego ?

Ponieważ, każdy bank zarabia miliony złotych rocznie.

Przypomnę tylko prosty mechanizm kreacji pieniądza.

Bank mając 1 mln euro może spokojnie wpłacić te pieniądze na konto NBP, a sam zacząć udzielać kredyty. Dzięki ustawie bankowej, może wpisywać do komputera utworzone z powietrza pieniądze.

Z przechowywanego bezpiecznie 1 mln euro, może wytworzyć 28 mln euro !

Tak, nie pomyliłem się. W Polsce obowiązuje lewar 28 do kreacji pieniądza. Czyli bank wytwarza fikcyjne pieniądze i pobiera od nich prawdziwe odsetki, które Ty musisz ciężko zarobić.

Powtórzę, każdy bank zarabia miliony złotych rocznie. W zeszłym roku cała branża bankowa zarobiła około 190 mld złotych !

Dlaczego w takim razie płaczą ?

Ponieważ, zmniejszą się ich zyski z odsetek. Również stopa depozytowa została utrzymana na niskim poziomie. To spowoduje, że będzie mniej oszczędzających w bankach. Mniej pieniędzy, to mniej wykreowanych kredytów. Kreacja pieniądza dokonuje się nie tylko od własnych pieniędzy banku, ale przede wszystkim od pieniędzy klientów.

Banki i cała branża finansowa jest najbogatszą częścią rynku na świecie. Zbudowała mechanizm ograbiający każdą osobę związaną kredytem. Tutaj strumienie pieniędzy leją się obficie.

Jeszcze raz zapytam się, skąd zatem to miałczenie banków ?

Dlaczego pojawiają się głosy o trudnej sytuacji sektora bankowego ?

Częściowo odpowiem.

Gdyby nie miałczeli, to nie mieliby tak dobrze.

.
 Robert Brzoza Robert Brzoza

 

 

Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

3 Responses to “Dobra wiadomość: Tańsze Kredyty”

 • Dawid on 2 grudnia 2014

  Kreacja pieniądza odbywa się przede wszystkim z pieniędzy klientów? Jak to rozumieć skoro banki tworzą pieniądze z powietrza?

 • dv on 3 grudnia 2014

  Jakie jest twoje pytanie? Stwirdzasz że kreacja pieniądza odbywa się z pieniędzy klientów czy pytasz?
  Jak pytasz to przeczytaj artykuł kreacja pieniądza zamiszczony jest w tekście powyżej link a dowiesz się jak tworzone są pieniądze z powietrza na bazie pieniędzy klientów

 • Robert on 3 grudnia 2014

  Dawid
  Banki w Polsce produkują pieniądze z powietrza, ale mają pewne ograniczenie,
  Tym ograniczeniem jest lewar 28, czyli rezerwa, którą muszą odkładać w liczbie 3,5%.

  Resztę kasy mogą przeznaczyć na kredyty.
  Dlatego są liczne akcje w Polsce z prezentami dla osób, które otworzą konto oszczędnościowe i przeleją daną sumę pieniędzy.
  Jeżeli wpłacisz do banku 10 tys zł na konto oszczędnościowe, to bank z Twoich pieniędzy, wyprodukuje kredytów na kwotę 280 tys zł.

  W innych krajak, jak Kanada i w dużych korporacyjnych bankach nie ma lewaru tylko tworzą kredyty jak im się podoba.
  W USA banki mają tylko 1,15% depozytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *