Płać partiom i rządź politykami

sejm1

„Czy się stoi czy się leży subwencja dla partii się należy”.

Pod takim hasłem działają partie polityczne w Polsce. Bez względu na wyniki czy zadowolenie wyborców, dostają wyliczoną kwotę z budżetu państwa na bieżącą działalność.

Poniżej przedstawiam kwoty jakie państwo wpłaca na konta partii politycznych.

Partie polityczneźródło: pkw.gov.pl

W tabeli widnieje kwota ponad 54 mln złotych, jaką partie dostają z budżetu państwa. Nie analizuję czy jest duża czy mała, ponieważ partie powinny być finansowane przez państwo. Jest to logiczna i bezdyskusyjna zasada. Powinno się wykluczyć wszelką formę jakichkolwiek prywatnych dotacji. Jeżeli partiom nie wystarczą przyznane pieniądze, powinny zmniejszyć koszty działalności.

I tak jest to bardzo komfortowa sytuacja, ponieważ dostają z góry pewne pieniądze. Wystarczy, że fałszywymi, a na pewno mało realnymi obietnicami omamią wyborców przekraczając próg dostania się do sejmu 3% i dotacje leją się strumieniami. Od tej chwili mogą robić co chcą, nie zważając na obietnice wyborcze, czyli dziwne ustawy, koalicje, kupczenie, korupcje.

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polski Art. 104. p.1: „Posłowie są przedstawicielami Narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców”. Do tego dochodzi uchwała Sądu Najwyższego z 20 września 1996 r. sygn. III CZP 72/96 – „Obietnice wyborcze nie powodują skutków cywilnoprawnych”. Tak uzbrojeni w prawo posłowie i partie mogą działać bez jakiejkolwiek kontroli społeczeństwa.

Ale można to zmienić. Przynajmniej trochę.

Zamiast procentowych, należy przyznać kwotowe dotacje. Czy tak czy siak, każdy Polak oddaje z podatków około 4 złote rocznie na finansowanie partii politycznych. Jeżeli przyznamy kwotowe dotacje, to sam będziesz decydował na którą partie wydasz około 4 zł rocznie.

To jest władza w rękach społeczeństwa. Oczywiście nie przesadzał bym z tą władzą, ponieważ najpierw przynajmniej połowa społeczeństwa musi być świadoma prawdziwych przekrętów politycznych i ekonomicznych.

Mimo wszystko mamy możliwości wpływania na finanse państwa. Jeżeli dana partia, tak jak obecnie PO, będzie korupcjogenna, to jej wpływy mogą zmniejszyć się bardzo drastycznie. Politycy i partie będą musieli być uczciwsi, ponieważ społeczeństwo realnie może pozbawić ich pieniędzy na działalność. Wtedy czeka ich bankructwo.

Dlatego należy zmienić finansowanie partii politycznych z procentowych na kwotowe. 

 

 Robert Brzoza Robert Brzoza

 

 

Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *