Przegrana marka „SpoÅ‚em”

społem0

Marka Społem nie podbiła polskich wsi i miast.

PamiÄ™tam, jak chodziÅ‚em do podstawówki. Kolega z klasy miaÅ‚ do szkoÅ‚y bardzo blisko, tylko przejść przez pÅ‚ot. Pierwsza byÅ‚a matematyka. Zawsze siÄ™ spóźniaÅ‚. Matematyczka mówiÅ‚a:”o spółdzielnia spoÅ‚em przyszÅ‚a”.

Dla mnie jest niezrozumiaÅ‚e, jak można byÅ‚o doprowadzić tak znanÄ… markÄ™ do praktycznego bankructwa. Mimo, że jeszcze istnieją sklepy z napisem „SpoÅ‚em”, to sprawÄ™ przegrano.

Firma po zniesieniu komunizmu miała niesamowity start. Znajomość marki wśród klientów na poziomie 100%, najlepsze lokalizacje w miastach i co najważniejsze masę klientów.

Dlaczego marka nie przetrwała ?

Bo powstaÅ‚y spółdzielnie „SpoÅ‚em”. Innymi sÅ‚owy osoby nie znajÄ…ce biznesu, wzięły siÄ™ za zarzÄ…dzanie. Nie wiem czy byÅ‚ jakiÅ› kontekst polityczny, ale dla mnie nie do zaakceptowania sprawÄ… jest powierzenie biznesu osobom niekompetentnym, które nigdy nie miaÅ‚y do czynienia z biznesem. Nie każdy może być przedsiÄ™biorcÄ…, nauczycielem czy rolnikiem.

Jestem przeciwnikiem spółdzielczości, tam gdzie firma ma przynosić dochody. Nauczyciel może być najlepszym pedagogiem, ale na biznesie się nie zna. Gdyby było inaczej to nie pracowałby w szkole czy na uczelni. Dotyczy to każdego innego zawodu. Kiedy dwóch mechaników samochodowych postanowi otworzyć biznes, to prawdopodobieństwo przetrwania 5 lat jest znikome. Zawsze w takim duecie musi być przedsiębiorca.

Ludzie myślą, że każdy umie liczyć pieniądze, leczyć ludzi i zna się na polityce. Oprócz liczenia pieniędzy biznes polega na znajomości całej branży marketingowej czy analitycznej. To jest potężna wiedza. Nie wspomnę o doświadczeniu. Wiedzę i doświadczenie zdobywa się latami.

A tu nagle byli pracownicy spółki „SpoÅ‚em” tworzÄ… spółdzielnie i chcÄ… zarzÄ…dzać firmÄ…. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków praca w „SpoÅ‚em” wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ z niskimi zarobkami, ale również z chorobliwym nieróbstwem. To nie mogÅ‚o siÄ™ udać.

Jak powinno wyglądać budowanie marki ?

W latach 90-tych paÅ„stwo powinno wysprzedać prywatnym polskim firmom 40-60% udziałów w firmie „SpoÅ‚em”. To wszystko. OczywiÅ›cie wiele z tych sklepów upadÅ‚oby, ponieważ w komunizmie istniaÅ‚o ukryte bezrobocie. PrzedsiÄ™biorstwa zatrudniaÅ‚y nadmiar pracowników. Ale wiele sklepów przetrwaÅ‚oby.

Ktoś powie, że sklepy miały złą renomę ?

Popatrzcie, jak rozprzestrzeniÅ‚a siÄ™ marka sklepów „Biedronka”. Tylko dlatego wdarÅ‚a siÄ™ na polski rynek, ponieważ firma „SpoÅ‚em” spaÅ‚a w rozkochanej spółdzielczoÅ›ci. 

Spółdzielczość jest dobra tylko w tych biznesach, gdzie nie ważny jest zysk. W przeciwnym razie przegrywa, ponieważ zawsze pracownicy wymuszą dobijające firmę postulaty. 

Dzisiaj w caÅ‚ym kraju powinniÅ›my mieć nowoczesne markety tanich polskich produktów z szyldem „SpoÅ‚em”. Wtedy żadne sieci zagraniczne nie odniosÅ‚yby sukcesu w Polsce. Jest to kolejna przegrana polskiego rolnika, przedsiÄ™biorcy i konsumenta.

Czy można odbudować markÄ™ „SpoÅ‚em” ?

W niektórych regionach się udało, ale marka jako jedna sieć krajowa i międzynarodowa przegrała. A sukces mógł być na skalę światową.  W końcu mamy świetne produkty, nie tylko spożywcze.

źródło: biztok.pl

.
 Robert Brzoza Robert Brzoza

 

 

Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imiÄ™, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj DostÄ™p”, a ja bÄ™dÄ™ wysyÅ‚aÅ‚ Ci najÅ›wieższe info o kÅ‚amstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakÅ‚amanej ekonomii i wiele wiÄ™cej…

Twoje dane sÄ… bezpieczne

 

4 Responses to “Przegrana marka „SpoÅ‚em””

  • Michael on 20 sierpnia 2014

    Dlugo czekałem na taki artykuł w sieci. Zgadzam sie w stu procentach. Szkoda pss-ów jak wielu innych dobrych państwowych firm. Pracuje w handlu fmcg od 11 lat i teraz podobnie jak poznikaly spolemy następnie beda znikać sklepy prywatne gdyż juz nie moga one konkurować z marketami i dyskontami. Pozdro M.

  • Przemo on 20 sierpnia 2014

    to że znikają sklepy prywatne to wyłącznie wina klientów czyli nas bo większość chodzi do sklepów typu biedronka która od wielu lat stosuje socjotechnikę i wmawia ludzią że jest tanio i chodzą i kupują a wielu przypadkach jest droższa
    nawet od piotra i pawła sklepu który ma bardzo dobry asortyment i sprzedaje owoce i warzywa polskich producentów ale najlepsze i tak zawsze będą polskie stragany gdzie żywność jest bardzo dobrej jakości i z małą ilością chemii

  • Beata Neldner on 24 sierpnia 2014

    Zgadzam siÄ™ z Panem,ale wiele prywatnych sklepów nie dba o klienta jak należy,przebijajÄ… datÄ™ ważnoÅ›ci bo na wiele artykułów nie ma zwrotów i aby nie tracić oszukujÄ… klientów .Jest wiele przykÅ‚adów oszukiwania klientów w prywatnych sklepach.CzÄ™sto też ten sam towar np .co w Bied.U Piotra i PawÅ‚a jest nieÅ›wieży ,kilkakrotnie mnie to spotkaÅ‚o.Owoce i warzywa to ja wolÄ™ kupić na targu abo od osoby która jest wobec klienta uczciwa,to widać po towarze.Poza tym owoce kupujÄ™ krajowe a co do cytrusowych to w chwili obecnej idÄ… chÅ‚ody wiÄ™c należy je ograniczyć albo wrÄ™cz odstawić.Ich jakość w wielu sklepach w Polsce jest pod znakiem zapytania.Za miedzÄ… te same owoce sÄ… i niestety innej jakoÅ›ci.A co do maÅ‚ej iloÅ›ci chemii to totalny blef.Rolnicy którzy produkujÄ… owÄ… ” ekologicznÄ…”żywność ,wytwarzajÄ… na gruntach które wczeÅ›niej nawożone byÅ‚y nawozami chemicznymi i mogÄ™ siÄ™ zaÅ‚ożyć że,nadal jest podobnie.Ziemie na której wczeÅ›niej uprawiano np.kukurydzÄ™ czy rzepak jest tak jaÅ‚owa że bez nawozów ani rusz.Powinna widzieć nawozy tylko zielone a już nie mówiÄ™ że ona przez rok powinna odpocząć.I kto tu bÄ™dzie czekaÅ‚ każdy musi zarobić.To bardzo szeroki temat. Najlepiej jak każdy sam zaÅ‚oży sobie ogród z warzywniakiem i po krzyku.I jemy wtedy tak jak nam wyjdzie ale i tak bez nawozów ani rusz tylko że, tutaj możemy zastosować nawóz zielony i mamy ekologiÄ™.

  • Robert on 26 sierpnia 2014

    Na pewno masz rację, jest bardzo dużu do zrobienia na naszym podwórku.
    Myślę, że jeszcze wiele sklepików upadnie, zanim nauczą się szanować klientów.
    Co do rolników, to dużo zniszczyła i niszczy Unia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *