USA zatapia Rosję, a rolnicy produkują paliwo

rzepak

Ropa zmierza w kierunku 60 dolarów za baryłkę. Wszystko możliwe, że przekroczy ten pułap cenowy. Ceny na stacjach spadają i to jest największa korzyść z wojny amerykańsko-rosyjskiej.

Czy USA zatopi gospodarkę rosyjską?

Próba zatopienia gospodarki rosyjskiej nasila się coraz mocniej. Jeżeli Rosjanie będą mądrze korzystać z emisji rubla, to Amerykanie będą mieli duży problem w grze o bankructwo Rosji. Muszą spieszyć się, ponieważ Putin na pewno szykuje adekwatną odpowiedź. 

Mimo że rodziny bankowe rozpoczęły redukcję ilości dolara w obiegu, to proces ten wymaga czasu. Wypuszczenie na rynek dużej ilości dolara w dalszym ciągu może podkopać gospodarkę amerykańską. Nie wykolei jej, ale na pewno „znerwuje” finansjerę.

Rolnicy produkują paliwo

Bez względu na to, kto kontroluje rynek ropy, to zawsze będzie ją wykorzystywał do celów politycznych. Dlatego, tak ważne jest wynalezienie substytutu ropy. Nie uda się tego procesu przeprowadzić globalnie, ale lokalnie, jak najbardziej.

Pomocnym wynalazkiem była instalacja gazowa do samochodów. Dużo tańszy gaz uratował nie jeden budżet domowy. Teraz czas na kolejne rozwiązania.

Rolnicy z powiatu monieckiego produkują paliwo z rzepaku.

„Polska to nie Arabia Saudyjska, Podlasie nie Kuwejt, ale pomysłowi rolnicy zamierzają utrzeć nosa szejkom naftowym i chcą produkować swoje własne paliwo. Może nie jest lepsze, ale znacznie tańsze.
– Wystarczy tylko posiać rzepak, zamontować kilka prostych urządzeń i już można śmiać się z tych, co kupują olej napędowy w stacjach benzynowych – mówi Stanisław Komosa, swojski „szejk” z Zabiela k. Jaświł.
Stanisław Komosa gospodaruje na 30 hektarach ziemi nad Biebrzą.
Domowa rafineria
– Ja za „kartkowych” czasów musiałem konia kupić, choć ciągnik stał na podwórku. Teraz paliwa dość, ale olej jest drogi i wciąż drożeje. Wymyśliłem zatem z trzema sąsiadami, że będziemy siać własne paliwo na polach – mówił Komosa.
Rolnicy kupili prasę do tłoczenia oleju oraz urządzenie zwane estryfikatorem, które jest domową rafinerią paliwa. Łączny koszt tych urządzeń wyniósł 36 tys. zł. Komosa twierdzi, że ten wydatek zwróci się już po dwóch latach. Rolnicy sądzą zaś, że ich „rafineria” może przerobić 3 tony rzepaku na dobę, ale nie planują aż takiej produkcji paliwa.
– Bo póki co, pozwolenia nie można zdobyć. Ograniczamy się zatem do swoich potrzeb, a własny olej napędowy pozwoli nam na uniezależnienie się od drogiego paliwa – mówili gospodarze.
Jak to działa?
Po wytłoczeniu oleju w prasie odstawia się urobek na cztery dni, by wytrąciły się osady stałe. Potem rolnicy nalewają olej do estryfikatora.
– Robimy to nocą jak… bimber, ale dlatego, że nocna taryfa na prąd jest tańsza – żartował Komosa.
Rolnicy musieli wcześniej nabyć wiedzę o procesach chemicznych. Estryfikator mieści bowiem 300 litrów oleju, który należy zmieszać z alkoholem metylowym i wodorotlenkiem potasu. Zasada potasowa jest po to, by zneutralizować kwasowość oleju. Inaczej paliwo uszkodzi silnik. Rolą metanolu jest zaś wytrącenie cięższych frakcji: tłuszczy i mydła.
– Ciągnik pojedzie i na nieprzerobionym oleju, ale wtedy strasznie kopci – zauważył Komosa.
Z jednej tony rzepaku można wytłoczyć ok. 350 l oleju. Z jednego hektara można zaś pozyskać 3 tony rzepaku i blisko tysiąc litrów paliwa. Rolnicy oceniają, że dla pełnej samowystarczalności gospodarstwa należy obsiać rzepakiem jeden hektar na każde 10 ha w gospodarstwie.
– A potem jak się jedzie przez wieś, to plackami pachnie, ale takimi jak baba przypali – żartują rolnicy.
Komosa i jego koledzy zamierzają rozpocząć większą produkcję własnego paliwa już niebawem. Czekają na odpowiednie pozwolenia, a tymczasem pokazują swoją „rafinerię” rolnikom, którzy przyjeżdżają do Zabiela z różnych stron Podlasia”.

Czy to jest kierunek, jaki powinna wybrać Polska?

źródło: sadownictwo.com.pl

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. 11 raportów/ebooków do pobrania. Teraz 1 Poziom za 25 zł => za darmo  SzokWiedzy.pl.

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

One Response to “USA zatapia Rosję, a rolnicy produkują paliwo”

  • Mateusz on 13 kwietnia 2015

    Jako jednostki , jesteśmy bardzo inteligentnym narodem , jednak w swojej masie podejmujemy fatalne decyzje . Kolejny świetny artykuł . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *