Co wybrać ZUS czy OFE ?

.

zus

 

Tak na prawdę, to nie ma dobrej opcji dla przyszłych emerytów. Bez względu na to co wybiorą, emerytury będą niskie.

Poziom emerytur odzwierciedla stan naszej gospodarki. Skoro gospodarka idzie w dół, to nie możemy liczyć na wysokie emerytury.

W zasadzie to nie ma dużego wyboru pomiędzy OFE czy ZUS, ponieważ obligatoryjnie 85% składek trafia do ZUS, a tylko 15% do OFE.

Ja proponuję całkowicie odrzucić OFE.

Dlaczego ?

Bo zarządzają nimi korporacje finansjery, które transferują zyski do swoich krajów. Nie ważne czy Twoje pieniądze zostaną pomnożone czy nie i tak musisz płacić opłaty, które są głównym dochodem firm zarządzających OFE. Co z tego, że nawet wypracują zysk, skoro wszelkiej maści uczciwi ekonomiści przewidują w najbliższych latach krach na akcjach. Akcje firm są bardzo mocno napompowane i odzwierciedlają nierealne wartości.

OFE, 85% z 150 mld złotych, inwestuje w akcje na warszawskiej GPW. Kiedy wartość spółek spadnie, również zyski z OFE skurczą się, a przyszli emeryci odnotują saldo ujemne, ponieważ bez względu na wszystko muszą płacić prowizje.

Dlatego znacznie bezpieczniejsze są emerytury z ZUS. Będą niestety niskie, ale przynajmniej będą. OFE z tak prowadzoną ekonomią światową, gdzie szykują się trzy kryzysy (akcji, obligacji, dolara) nie gwarantuje nic.

Co powinien zrobić przyszły emeryt ?

Już teraz inwestować. Wiem, że nie jest to łatwe, kiedy pieniędzy mało w portfelu, ale tu nie ma innej drogi do spokojnej starości. Musisz tak zaplanować przyszłość, aby emerytura stanowiła tylko część lub połowę Twoich dochodów. Weź pod uwagę, że emerytury za kilkadziesiąt lat będą jeszcze mniejsze. Już dzisiaj państwo dopłaca do ZUS, 40 mld złotych. Szacuje się, że w 2020 roku będzie to 60-80 mld zł.

Skąd politycy wezmą na to pieniądze ?

Taka kwota może załamać budżet, dlatego kolejne rządy będą szukać pieniędzy u podatników. Zawsze zrobią najłatwiejszą rzecz, czyli: podniosą podatki, ukradną kolejne pieniądze z OFE, wprowadzą podatek emerytalny itd.

Pomysłów na ograbienie społeczeństwa będzie zapewne wiele.

Tutaj nie ma i nie będzie cudów. Aby osiągnąć przyzwoite emerytury, musimy podnieść gospodarkę z kolan. Mogą tego dokonać tylko pomysły typu NIDPI, druga waluta czy propozycje ekonomistów, które opisałem w artykule – „Polska myśl – jak naprawić gospodarkę ?”.

źródło: independenttrader.pl

 

Bóg, Biblia, Chrystus, Jeszu, jezus Chrystus Robert Brzoza

 

Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

 

2 Responses to “Co wybrać ZUS czy OFE ?”

 • BOB on 5 sierpnia 2014

  wg mnie to najszybciej padnie ZUS,
  ale opcja OFE też nie jest dobra i nic nam nie daje..
  w każdym razie nie liczę na żadną emeryturę, bo jej nie będzie, na przestrzeni kolejnych może 10 lat, więcej ten babilon nie przetrwa

 • Robert on 6 sierpnia 2014

  Moim zdaniem ZUS nie może paść.
  Gwarantem molocha jest państwo.
  Która partia pozwoli sobie na niewypłacanie emerytur.
  Przecież politycy chcą jak najdłużej rządzić.
  Jedyny problem w ZUS-ie to wysokość emerytur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *